فهرست جامع جنایات آمریکا - صفحه 3
تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum            

بازگشت   تالار گفتگوی هم میهن - Hammihan Forum > تالارهای موضوعی > سیاست و روابط بین الملل
ثبت نام آموزش کار با هم میهن آپلود عکس علامت گذاری بفرم خوانده شده بی پاسخ!
عضویت در هم میهن شبکه اجتماعی پخش زنده لیست کاربران کاربران آنلاین تبلیغات

سیاست و روابط بین الملل گفتگو پیرامون "علوم سیاسی" و "روابط بین الملل "

نمايش نتيجه هاي نظرسنجي ها: امریکا مستکبر و به فکر تسلط بر جهان و منابع آن:
است 136 72.34%
نیست 52 27.66%
رای دهنده: 188. شما نمي توانيد در اين نظرسنجي راي دهيد

پاسخ
 
LinkBack ابزارهاي موضوع نحوه نمايش
قديمي 10-27-2013  
إلی بیت المقدس
 
khorshidha's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض فهرست جامع جنایات آمریکا

یک عده سعی نکننــد چهره‌ی آمریکا را بزک کننــد، آرایـش کننــد،
زشتی‌ها و وحشـــت‌آفرینی‌ها و خشونتـــها را از چهــره‌ی آمریـــکا
بزداینــــد در مقابـــل ملـــت ما، به‌عنــــوان یـک دولــت علاقه‌منـــد،
انسانْ‌دوســت معرفی کننــد؛ اگر سعی هــم بکننــد، سعی‌شــان
بی‌فایده است. در طول تاریخِ اقلاً هفتاد هشتاد سال اخیر - البتــه
قبل هم خیلی حرفها در تاریـخ آمریـکا هسـت [که] نمی خواهیــم
حالا وارد آن حرفها بشویم - شما نگاه کنید در دنیا، ببینیــد آمریـکا
چه‌کار کرده؟ (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مردم آذربایجان)
.
.
فهرست جامع جنایات آمریکا
.

ويرايش توسط amirshakori : 01-17-2016 در ساعت 08:26 PM
khorshidha آفلاين است   پاسخ با نقل قول
83 نفر نوشته را پسندیده اند
.marham., 100percentsaeid, 30morgh-m-gh, 92sa, Abdolah, adminirani, alivw71, amirshah, amir_dj, arzahed, asad110, asal29, asheg1, avini, bandit, beacon, bisavad, blueeagleone, boosal, c.x.x, culture-rescue, dorjeaghigh, elyas44, erteash, fadaki, fanus1400, goldeagle, hamvatansalam, hejran, heyfenan, hossein_11, imp4ct, inspector, irani_pouria, jalalislami, lightofheaven, lord007, m-----h, m622, mahdi.786, mahdi_will_come, majid231, marshal16, matisa, Meysam20emineNt, mia12a, milandini, milatave, mmoein2013, mohamad3147, mohammad.hasan, mohammad017, mohammad12, mokhzan, moony, mph1, mr.cloudy, mroam777, msh1990, m_abraham, nasr12, Novinpress, paarss, parmacits, persian.ir, poriya1226, prince_vip, psychology-reza, qaem2020, s-saeed, saber87, sabzavar, sajjadmolavi, sajjad_73, samawat, ss8248, sun_boy2, tamana2014, Tina.TiTi, xerxes75, ya-mohsen, yaser4489, _warrior_
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 11-06-2013   #31 (لینک نوشته)
إلی بیت المقدس
 
khorshidha's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لیست جنایات اخیر امریکا

آمریکا چاپ مقالات نویسندگان ایرانی را ممنوع کرد

مدیرعامل شرکت ویژه نشر درباره کمپانی «تیلور‌اند فرانسیس گروپ»، ناشر بین‌المللی در انگلستان که در اقدامی غیرحرفه‌ای اعلام کرده بود از این پس مقالات نویسندگان ایرانی را منتشر نخواهد کرد، توضیحاتی داد.
احد رضایی مدیر عامل شرکت ویژه نشر در گفت‌وگو فارس درباره کمپانی «تیلور‌اند فرانسیس گروپ»، ناشر بین‌المللی در انگلستان، که در اقدامی غیر حرفه‌ای اعلام کرده بود از این پس مقالات نویسندگان ایرانی را منتشر نخواهد کرد و اینکه چه پی گیری‌هایی صورت گرفته است، اظهار داشت: بخشی از این ماجرا را پی گیری کردیم، در حال حاضر هم بخشی از اساتید هستند که مقالاتشان توسط ناشر چاپ می‌شود، اما بخشی از این مجلات در آمریکا، بخشی در انگلیس و بخشی در سایر کشور‌ها چاپ می‌شود، متاسفانه آن بخشی که در آمریکا منتشر می‌شود با توجه به فشاری که دولت آمریکا آورده بود و لابی‌هایی که بر موضوعات تحریم‌‌ها فعالیت می‌کردند موجبات ممانعت از چاپ برخی مقالات دانشمندان ایرانی را فراهم کرده بود. وی ابراز داشت: اما به عنوان نمونه می‌توان عنوان کرد که ما صد‌ها عنوان کتاب داریم، مثلا در سال 2013 کتابی توسط دانشمندان و اساتید ایرانی چاپ شده و توسط کمپانی «تیلور‌اند فرانسیس گروپ» در دنیا عرضه می‌شود، اما بخش مذکور بخش محدودی بود که توسط چند ژورنالی که در آمریکا چاپ می‌شد مدتی از انتشار مقالات جلوگیری کرد.

مدیر عامل شرکت ویژه نشر در پاسخ به اینکه پس در نهایت تحریم صورت گرفته بود، خاطرنشان کرد: تحریم به آن شکل نبوده و تن‌ها لابی کرده بودند تا مقالات منتشر نشوند، اما این مقالات در حال حاضر در سایر کشور‌ها منتشر می‌شود و مشکلی ندارد.

گفتنی است، چندی پیش کمپانی انگلیسی «تیلور‌اند فرانسیس» که وظیفه اصلی‌اش انتشارات کتاب‌ها، مجلات و مقاله‌های علمی و دانشگاهی است، رسما اعلام کرده که از این پس به هیچ عنوان آثار نویسندگان و دانشمندان ایرانی را که تحت حمایت حکومت اسلامی ایران هستند، منتشر نخواهد کرد.
khorshidha آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 11-16-2013   #32 (لینک نوشته)
إلی بیت المقدس
 
khorshidha's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لیست جنایات اخیر امریکا

فهرست جامع جنایات آمریکا
khorshidha آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 12-26-2013   #33 (لینک نوشته)
إلی بیت المقدس
 
khorshidha's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لیست جنایات اخیر امریکا

بانک‌ مرکزی آمریکا در دست 8 خانواده

طی هفته‌ای که گذشت، «صندوق فدرال» ایالات متحده یا به عبارت دیگر «بانک مرکزی» آمریکا صد ساله شد؛ صندوقی که فدرال نیست و بانک مرکزی‌ای که برخلاف تصور آمریکایی‌ها نه دولتی بلکه خصوصی است.
روزنامه وطن امروز در گزارشی نوشت: تنها برای لحظه‌ای تصور کنید که بانک مرکزی کشورتان تحت اختیار حکومت یا دولتی که به آن اعتماد کرده یا رای داده‌اید نباشد بلکه توسط چند خانواده سرمایه‌دار اداره شود که اولویت اول تا نود و نهمشان منافع شخصی‌شان است و شاید به زحمت اولویت صدم آنها بهتر چرخیدن چرخ زندگی مردم باشد. حالا که پای «صد» به میان آمد، باید بگوییم که دوشنبه 23دسامبر حدود 100 سرمایه‌دار یهودی جشنی پرتجمل به راه انداخته بودند اما این جشن هیچ ارتباطی به عید کریسمس که اکثر مردم جهان یک شب بعد به شکلی فقیر برگزار کردند، نداشت. آنها نه میلاد عیسی‌مسیح‌(ع) پیامبرخدا که افتتاح «لانه شیطان» را به جشن نشسته بودند. جشن سرمایه‌داران جهود به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس صندوق ذخیره فدرال در 23 دسامبر 1913 برپا شده بود. صندوقی که در طول حیات یک قرنی خود نه‌تنها فدرال به آن مفهومی که در قانون اساسی ایالات متحده آمده (اتحادیه‌ای بر پایه مردمسالاری) نبوده است بلکه بزرگ‌ترین پایگاه توطئه و جنایت علیه مردم آمریکا و جهان نیز محسوب می‌شده است. رؤسای جمهور آمریکا در این یک قرن تنها قادر بوده‌اند هیات مدیره اجرایی بزرگ‌ترین بانک مرکزی جهان را که خط تولید دلار است، عزل و نصب کنند نه مالکان را، که همان‌ها هم مثل «بن برنانکی» آخرین رئیس فدرال ریزرو و جانشین او که توسط اوباما به سنا معرفی شده یعنی «ژانت یلن» و معاونش «استنلی فیشر» اسرائیلی، یا وابسته به خانواده‌های یهودی سهامدار این صندوق هستند یا سابقا کارگزاران آنها در راس دیگر بانک‌های تحت تملک‌شان بوده‌اند. مالکیت بیش از 95 درصد سهام بانک مرکزی آمریکا در اختیار 10 بانک و تراست مالی بزرگ جهان است که سهام اصلی آنها در اختیار 8 خانواده صهیونیست به پیشاهنگی خانواده مشهور «روتشیلد» است در حالی که خانواده‌های بسیار بانفوذی مثل راکفلرها که بیش از یک قرن است صحنه‌گردان سیاست و اقتصاد آمریکا بوده‌اند تنها یکی از کارگزاران روتشیلدها در این شبکه مخوف سرمایه‌سالاری به حساب می‌آیند.

این روزها مردم آمریکا با وحشت منتظر موج سوم بحران اقتصادی پس از سپتامبر سیاه 2008 هستند اما جالب است که بدانید در سال جاری میلادی(2013) شاهد سومین مرحله از اعمال سیاست بحران‌آفرین «QE» یا «سهل‌سازی کمیت» از سوی صندوق فدرال هستیم. سیاستی که به بهانه تزریق دلار بسیار ارزان به اقتصاد بحران‌زده آمریکا و جهان اعمال می‌شود اما این دلارها هیچ پشتوانه‌ای ندارند جز اراده خانواده‌های صهیونیست برای وابسته کردن چرخه حیات مردم به کاغذی بی‌ارزش. تکه کاغذی که هزینه چاپش به گواه فدرال ریزرو تنها 5 سنت برای اسکناس‌های یک دلاری و حداکثر 20 سنت برای اسکناس‌های رایج صددلاری است. صددلاری‌هایی که بخش اعظم آنها در جهان سرمایه‌داری به عنوان دلارهای نفتی مشهور هستند و با شماره سریال‌هایی ویژه تنها برای مصرف در خارج از کشور توسط صندوق فدرال منتشر و در قالب پالت یا«چمدان»های صدمیلیون دلاری به شیخ‌نشین‌ها و دیگر کشورهای نفتی فرستاده می‌شوند. این پول کثیف یا به قول «بن برنانکی» پول ارزان و این کاغذپاره بی‌ارزش تبدیل به ابزار اقتصادی مجانی برای عمل قدرت خانواده‌های صهیونیست در گوشه و کنار جهان شده است. آنها با دلاری که به ثمن بخس در واشنگتن چاپ می‌کنند، سهام غالب تمام بانک‌های مرکزی جهان را مال خود کرده‌اند، حتی در روسیه و چین که ظاهرا رقبای ایالات متحده در عرصه قدرت بین‌المللی به نظر می‌رسند. در حال حاضر تنها بانک‌های مرکزی جمهوری اسلامی ایران، کوبا و کره‌شمالی از بانک مرکزی صهیونیستی آمریکا مستقل هستند. همان‌هایی که آمریکا «محور شرارت» می‌خواند. مزدورهای نظامی، سیاسی و فرهنگی خانواده‌های مالک صندوق فدرال در گوشه و کنار جهان با همین چمدان‌های کثیف تطمیع می‌شوند و صدها برابر ارزش مزدی را که از روتشیلدها و شریکان‌شان می‌گیرند از کشورهای متبوع خود می‌چاپند و در اختیار چاپ‌کنندگان دلار می‌گذارند. 100 سال پیش، در سال 1913 تاسیس «صندوق ذخیره فدرال» ایالات متحده به عنوان بانک مرکزی دولت فدرال در واقع نقض مستقیم یکی از بندهای قانون اساسی خاک‌گرفته آمریکا بود که یک ربع قرن پیش‌تر از آن از تصویب‌ کنگره گذشته بود.

قانون «صندوق ذخیره» مستقیما اشاره داشت که «کنگره باید از قدرت ضرب سکه و مقرر کردن ارزش مربوطه‌اش برخوردار باشد» (بخش 8، بند 5 قانون اساسی ایالات متحده) اما امروز نمایندگان مردم در پارلمان نه تنها نقشی در چاپ دلار و تعیین ارزش آن ندارد بلکه حتی حق نظارت بر عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی یا همان مدیران اجرایی صندوق فدرال را هم از دست داده‌اند چه رسد به اینکه بخواهند از سهامداران و مالکان این بانک غول‌آسا پرسش بکند. در حقیقت تنها سناتورها هستند که می‌توانند درباره صندوق فدرال و آن هم صرفا هیات مدیره‌اش نه مالکان آن سوال بپرسند و چه کسی است که نداند در آمریکا شبکه گزینش و انتخاب سناتورها (نمایندگان مجلس بالادستی کنگره یا مجلس سنا) شبکه‌ای کهن است از کارگزاران خرد و کلان همان خانواده‌های صهیونیست. مثلا چرا تاکنون مردم آمریکا از خود نپرسیده‌اند که به شکل کاملا آشکاری کرسی «سناتوری» در خانواده‌های بانفوذ از یک نسل به نسلی دیگر ارث می‌رسد؟ بدون تردید این یکی از معجزات دلار و چاپ‌کنندگان پشت پرده آن است. حتی جان‌اف‌ کندی، رئیس‌جمهور مقتول آمریکا که خود از شبکه سناتورها به کاخ سفید رسیده بود با همه اختلافاتش با خاندان‌های حامی اسرائیل بر سر نحوه اداره اقتصاد آمریکا یا مسلح کردن رژیم نوپای صهیونیستی به سلاح اتمی، باز در مورد حاکمیت 8 خانواده بزرگ یهودی بر «صندوق ذخیره فدرال» هیچ تردیدی نداشت چرا که خود دستچین‌شده همان خانواده‌ها بود. به همین دلیل تنها 5 ماه پیش از ترورش در جمعه سیاه دالاس او فرمان شماره 11110 را در ژوئن 1963 تقریبا مصادف با 50 سالگی این صندوق امضا کرد که عملا وظایف خزانه‌داری دولت فدرال را برای چاپ دلار به‌طور بی‌چون و چرا به صندوق فدرال واگذار می‌کرد، آن هم در قالب چاپ اوراق بهادار با «سود صفر» یا به عبارت بهتر دلار بدون پشتوانه. تقریبا یک دهه پس از این فرمان بود که قانون پشتوانه بانک مرکزی برای «اوراق بهادار»، شامل دلار نیز حذف شد و ارزان‌ترین پول تاریخ جهان شکل گرفت که این سرآغاز پول الکترونیکی فعلی بود، پولی که هیچ‌کس ارزشش را نمی‌داند به جز چند شبه‌قارون یهودی که این هفته در مراسمی باشکوه صدمین سالگرد بزرگ‌ترین کلاهبرداری تاریخ را جشن گرفتند. البته این بی‌سابقه‌ترین کلاهبرداری از بشریت نبود چون حدود یک قرن جلوتر یعنی در 1815، روتشیلدها «بانک انگلستان» را به‌عنوان بانک مرکزی بریتانیا اما به شکل خصوصی پایه گذاشته بودند، بانکی که امروز بخش مهمی از سهام بانک مرکزی آمریکا را از طریق اهرم بانک آمریکا(سلف صندوق فدرال) تحت اختیار دارد. کافی است ریشه جنگ‌ها و نسل‌کشی‌های بزرگ بشر را در این مدت تقریبا 200 ساله در نظر آورید تا دریابید چگونه شیطان در این بانک‌های مرکزی خصوصی لانه گزیده است.
منبع: بانک‌ مرکزی آمریکا در دست 8 خانواده
khorshidha آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
نوشته را نپسندیده اند :
قديمي 12-26-2013   #34 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
m_titan08's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لیست جنایات اخیر امریکا

آمریکا فعلا کدخدای ده
__________________
www.ghombavan.ir
سایت آزمایشی روستای قمبوان
m_titan08 آفلاين است   پاسخ با نقل قول
نوشته را پسندیده است :
قديمي 01-16-2014   #35 (لینک نوشته)
إلی بیت المقدس
 
khorshidha's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لیست جنایات اخیر امریکا

گفتگو با دکتر «مارگارت فلاورز»، از فعالان جنبش تسخیر وال استریت:
مردم خود را برای سقوط آمریکا آماده کرده‌اند/

جنبش وال‌استریت ادامه دارد و گسترش یافته است/

در برخی مناطق، اسکناس‌ محلی رواج دارد
گروه بین‌الملل - رجانیوز: دو سال پیش که جنبش تسخیر وال استریت در آمریکا شکل گرفت، تحلیل‌های هول هولکی و سرشار از هیجان درباره این جنبش به وفور منتشر می‌شد. اما این روزها که به ظاهر خبری از جنبش نیست و گویا آتشها به زیر خاکستر رفته است، می‌توان به دور از هیجان زدگی و در کمال آرامش و واقع‌بینی به بحث پیرامون این جنبش پرداخت.
این همان کاری است که فصلنامه «علوم انسانی اسلامی» در شماره 6 و 7 خود که به پاییز و زمستان 92 اختصاص دارد، انجام داده است. این شماره از این فصلنامه ویژه‌تنامه‌ای درباره جنبش وال استریت است که مطالب متنوع و خواندنی فراوانی دارد. یکی از این مطالب گفتگوی فصلنامه با دکتر مارگارت فلاورز است.
دکتر فلاورز از فعالان جنبش تسخیر وال استریت است. با او درباره‌ی دلایل شکل‌گیری جنبش تسخیر وال‌استریت و وضعیت کنونی این جنبش و نیز دورنمایی که فعالان جنبش در آمریکا برای آن تصور می‌کنند گفتگو کردیم. او در این مصاحبه اشاره می‌کند به نمایان شدن چهره واقعی آمریکا در جنبش وال‌استریت که رسانه‌ها سعی بر مخفی نگاه‌ داشتن آن می‌کردند و همچنین با تأیید تأثیرپذیری جنبش وال‌استریت از بهار عربی بیان می‌دارد این جنبش ساختگی نبوده و هدف آن دستیابی به عدالت اجتماعی و اقتصادی به منظور حل مشکلات مردم است و بزرگ‌ترین مانع در این راه را دولت پلیسی آمریکا و نظام سرمایه‌داری بر‌می‌شمارد و در پایان با اشاره به ادامه‌دار بودن جنبش تأثیر آن را در لغو حمله‌ی آمریکا به سوریه توسط مردم می‌داند.
نقداً این گفتگو از فصلنامه «علوم انسانی اسلامی» را بخوانید تا با تهیه کردن آن از روی دکه‌های مطبوعاتی به مطالع مفصلش بپردازید.
فهرست جامع جنایات آمریکا
جنبش تسخیر وال‌استریت برای مردم دنیا بسیار مهم بود؛ مردم فهمیدند که واقعیت در آمریکا با آنچه در فیلم‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای می‌بینند تفاوت زیادی دارد. لطفاً درباره‌ی تاریخچه جنبش تسخیر وال‌استریت برای ما توضیح بدهید؛ این جنبش چگونه آغاز شد، اکنون در چه مرحله‌ای است و آینده‌ی آن را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟
مردم آمریکا به شکل‌های مختلف با اطلاعات اشتباه و تبلیغات سیاسی رسانه‌های این کشور مواجه هستند؛ این روند در دهه‌های أخیر شدت بیشتری هم پیدا کرده است. زیرا رسانه‌های آمریکایی به یکدیگر پیوسته‌اند. اکنون ۶گروه رسآنهای در آمریکا وجود دارد که همه به کمپانی‌های بزرگ وابسته هستند. این رسانه‌ها اطلاعاتی را منتشر می‌کنند که صحت ندارد و وضعیت واقعی مردم آمریکا را نشان نمی‌دهد. بنابراین تعجبی نیست که شما چهره‌ای غیرواقعی از آمریکا را در دنیا می‌بینید؛ حتی مردم خود این کشور هم همین چهره را در رسانه‌ها می‌بینند. البته جای خرسندی است که روز به روز مردم بیشتری در آمریکا ماهیت این دروغ‌ها را درک می‌کنند و آنچه را در رسانه‌های وابسته می‌بینند زیر سؤال می‌برند. این رسانه‌ها رفته‌رفته اعتبار خود را از دست می‌دهند و به عکس رسانه‌های مردمی رو به رشد هستند.
جنبش تسخیر وال‌استریت در حقیقت ادامه‌ی جنبش ضدجهانی‌سازی است که در اواخر دهه‌ی ۱۹۹۰به اوج خود رسید، به ویژه در شهر سیاتل که مردم در آن علیه سازمان تجارت جهانی تظاهرات می‌کردند. این جنبش به شکل مخفیانه ادامه پیدا کرد و امروز با بدتر شدن شرایط و افزایش بی‌عدالتی، فقر و بیکاری مردم دوباره می‌پرسند: چرا این وضعیت به وجود آمده است؟ چرا دولت به حرف‌ها و نیاز‌های مردم اهمیتی نمی‌دهد؟ همه‌ی فعالان، از جمله خود من، مدت‌ها است با مراجعه به کنگره و قانونگذاران ایالتی، همه‌ی تلاشمان را می‌کنیم تا صدای خود را به گوش مسئولین برسانیم و سیاست‌های عمومی دولت را تغییر دهیم. همه‌ی ما هم با مشکلات مشابهی مواجه هستیم. وقتی ما اعتراض می‌کنیم کاری از پیش نمی‌رود؛ حتی اگر صدها هزار نفر با هم اعتراض می‌کردیم باز هم کسی به حرف ما گوش نمی‌داد. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که باید روش متفاوتی را پیش بگیریم. بهار عربی به شدت ما را تحت تأثیر قرار داده بود.
بلافاصله جنبش بزرگی در مرکز ایالت ویسکانسین به راه افتاد. فرماندار این ایالت بودجه آن را به شدت کاهش داده و با کارگران برخورد بدی کرده بود. مردم هم تصمیم گرفتند تا مرکز این ایالت را تسخیر کنند. صدهزار نفر بارها در آن محل تظاهرات کردند تا از کاهش بودجه برنامه‌های ضروری ایالت‌شان توسط فرماندار جلوگیری کنند. این کار به مردم ایالت‌های دیگر الهام بخشید. فعالانی هم که در مسائل ملی دخیل بودند تصمیم گرفتند جنبش تسخیری بزرگ‌تری را به راه بیندازند. ابتدا تصمیم گرفتیم در ماه آوریل سال ۲۰۱۱میدان آزادی واشنگتن را تسخیر کنیم؛ در ماه ژوئن هم برنامه‌ی خود را روی وب‌سایت‌مان معرفی کردیم. در ماه ژوئیه(جولای) سازمان‌دهنده‌های جنبش تسخیر وال‌استریت هم برنامه‌های خود را اعلام کردند. دو جنبش با هم اظهار هم‌بستگی کردند و قرار شد آنها در نیویورک و ما هم در واشنگتن کمپ‌هایی را به راه بیندازیم.
نمی‌دانستیم چه اتفاقی خواهد افتاد؛ نمی‌دانستیم آیا مردم آماده هستند یا خیر. آیا کسی به این کمپ‌ها می‌آید یا خیر. آیا مردم اهمیتی می‌دهند یا خیر؟ اما پاسخ مردم شگفت‌آور بود. از آنچه ما تصور می‌کردیم خیلی گسترده‌تر بود. جنبش تسخیر وال‌استریت در سرتاسر آمریکا جنبش‌هایی را کلید زد. صدها جنبش در شهرهای مختلف آمریکا آغاز شد. حتی شهرهای کوچکی که هیچ‌کس انتظاری از آنها نداشت. در جنبش واشنگتن هم هزاران نفر حضور داشتند. راهپیمایی‌های بزرگی شکل گرفت. از جمله راهپیمایی در اتاق بازرگانی واشنگتن. چون در واقع این افراد هستند که قوانین ما را می‌نویسند. مقابل کنگره رفتیم تا از تصویب کاهش بودجه جلوگیری کنیم. به عقیده من مردم آمریکا به دنبال جمع شدن دور هم و یافتن راه‌حل بودند. زمانی که ما در میدان آزادی بودیم، مردم مدام می‌آمدند و درباره وضعیتشان با هم حرف می‌زدند؛ این‌که چگونه دارند شغلشان را از دست می‌دهند؛ خانه‌شان را از دست می‌دهند؛ نمی‌توانند از خدمات درمانی بهره ببرند. این مشکلات در آمریکا بسیار فراوان است.

فهرست جامع جنایات آمریکا
در هر کشوری حتی ایران همیشه دسته‌ای از مردم هستند که شکایت می‌کنند و مشکلاتی دارند. در اداره‌ی هر کشوری این نوع مشکلات وجود دارد. آیا مشکلات در آمریکا هم از این دست هستند یا ماجرا چیز دیگری است؟
مشکل در آمریکا این است که دولتِ این کشور آن‌قدر تحت تأثیر نفوذ و ثروت کمپانی‌های بزرگ است که دیگر نمی‌تواند سیاست‌هایی را برای حل مشکلات مردم تدوین کند. بنابراین وضعیت در آمریکا رو به وخامت پیش می‌رود. بیکاری وخیم‌تر می‌شود، شکاف طبقاتی بیشتر می‌شود، فروش سازمان‌های دولتی به کمپانی‌های خصوصی افزایش می‌یابد، استفاده از دلارهای مالیاتی مردم برای فراهم کردن بیمه‌های خصوصی که وقتی به آنها نیاز دارید عملاً بی‌فایده هستند.
آنچه در آمریکا در جریان است یک برنامه‌ی اقتصادی نئولیبرال است. پنجاه - شصت سال پیش شکاف طبقاتی در جامعه‌ی آمریکا بسیار کمتر بود؛ برنامه‌های دولتی وجود داشت که مردم به کمک آنها می‌توانستند از امکانات آموزشی خوبی بهره‌مند شوند، وارد دانشگاه شوند؛ شغل‌هایی با مزایا و حقوق مناسب وجود داشت و مردم می‌توانستند بازنشسته شوند. اما همه‌ی اینها در حال ناپدید شدن است. دولت آمریکا هم نمی‌تواند این روند را تغییر دهد. مردم به این نتیجه رسیده‌اند که باید روش جدیدی را اتخاذ کنند و بخش بزرگی از این روش هم این است که خود مردم اداره‌ی امور را به دست بگیرند. آنچه درباره‌ی جنبش تسخیر وال‌استریت مهم است این است که مردم در قالب آن در زمینه‌های گوناگون وارد شده‌اند. مانع آن شده‌اند که بانک‌ها مردم را از خانه‌هایشان بیرون بیندازند. خدمات مالی جدیدی را به جای خدمات دولتی برای افراد کم‌درآمد به وجود آورده‌اند. دانشگاه‌های رایگان ایجاد کرده‌اند، شغل‌های تعاونی تأسیس کرده‌اند تا مردم صاحب شغل شوند. بسیاری از این جنبش‌های ریشه‌ای در سرتاسر آمریکا در حال رشد هستند تا بتوانند مشکلات مردم را حل کنند.
من مدت‌ها است جنبش تسخیر وال‌استریت را دنبال می‌کنم برخی معتقدند که جنبش تسخیر وال‌استریت یک جنبش ساختگی است و به همین دلیل هم هست که رسانه‌های غربی اخبار آن را منتشر می‌کنند. برخی دیگر هم معتقدند این جنبش هیچ موفقیتی به دست نخواهد آورد. نظر شما در این‌باره چیست؟
مطمئن باشید این جنبش به هیچ‌وجه ساختگی نبوده بلکه با گسترش خود در سراسر آمریکا بسیاری را غافلگیر کرد. و اگرچه که سازمان‌دهی پلکانی و منظمی نداشت اما تجربه‌ای آموزنده برای مردم بود. توجه اولیه‌ی رسانه‌ها هم به این دلیل بود که جنبش تسخیر وال‌استریت یک موضوع جدید و هیجان‌انگیز بود. اما پس از چند هفته موضع رسانه‌ها عوض شد و شروع به انتقاد از این جنبش کردند که شما پیام خاصی ندارید و کار مهمی انجام نمی‌دهید. ما در واشنگتن با فعالان زیادی جلسه گذاشتیم و در این‌باره بحث کردیم که جنبش ما چه هدفی دارد و چگونه باید قدرت را به مردم منتقل کرد.
اما زمانی که این را به رسانه‌ها توضیح می‌دادیم آنها هیچ قسمتی از آن را به مردم گزارش نمی‌دادند بلکه بیشتر به موش‌های اطراف میدان آزادی پرداختند و پیام سیاسی و تفکرات پشت آن را مخابره نکردند. جنبش تسخیر وال‌استریت را باید ادامه راه جنبش‌های دیگر برای دستیابی به عدالت اجتماعی و اقتصادی در آمریکا دانست. تسخیر یک نقطه همیشه نقش یک تاکتیک را داشت و هیچ‌گاه هدف نهایی جنبش نبود، بلکه صرفاً روشی برای جلب توجه رسانه‌ها و همچنین گرد هم آوردن مردم بود. جنبش تسخیر وال‌استریت همچنان ادامه دارد و گسترش یافته است و به مردم دیگر هم الهام بخشیده است. بسیاری از کارگران کم‌درآمد اکنون برای رسیدن به حقوق‌های بالاتر اعتصاب و مبارزه می‌کنند. معلمان و خانواده‌هایی را می‌بینیم که دور هم جمع می‌شوند و برای حفظ مدارس دولتی تظاهرات می‌کنند. جنبش بسیار قوی و فعالی در حفاظت از محیط زیست شکل گرفته که می‌کوشد تا از روش‌های غیراصولی استخراج گاز متان و نفت جلوگیری کنند. این انرژی در بین مردم وجود دارد و اکنون به روش‌های مختلفی بروز پیدا می‌کند.
این جنبش‌ها مثل موج هستند که می‌آیند و می‌روند، برخی کوچک هستند و برخی بزرگ‌تر؛ اما همواره این انگیزه وجود دارد و رو به افزایش است و مردم را به سوی عدالت اجتماعی پیش می‌برد. به عقیده‌ی من جنبش تسخیر وال‌استریت تأثیرات عمیق فراوانی داشته است و با توجه به ادامه ی روند کاهش بودجه و ریاضت‌های اقتصادی در آمریکا موج دیگری از این جنبش‌ها در آینده ی نزدیک دوباره شکل خواهد گرفت.
امروز شاهد افول جنبش تسخیر وال‌استریت هستیم. مأمورین پلیس به درون پارک «زاکوتی» ریختند و مردم را بیرون کردند. بعد از این اتفاق دیگر خبری از جنبش تسخیر وال‌استریت یا جنبش‌های مشابه در آمریکا نشد. لطفاً توضیح بدهید پس از هجوم پلیس و تخلیه پارک چه اتفاقاتی افتاد؟
پس از آن‌که پلیس فعالیت جنبش‌های تسخیری را متوقف کرد انرژی موجود در جنبش، خود را در قالب گروه‌های کاری متشکل از مردم بروز داد. این گروه‌ها مسائل مختلفی را مورد توجه قرار دادند. ازجمله حل معضل مسکن، تشکیل رسانه‌های مردمی، مبارزه برای جلوگیری از تعطیلی بیمارستان‌ها، تلاش برای رسیدن به دموکراسی اقتصادی که اکنون در بین مردم آمریکا مطرح شده است. شهرها دارند از بودجه‌های مشارکتی استفاده می‌کنند و جنبش‌های قدرتمندی به نفع بانک‌های دولتی شکل گرفته است.
بنابراین بسیاری از این گروه‌ها به شکل غیرمحسوس تشکیل شد. به همین دلیل هم بود که وب‌سایتی به نام «مقاومت مردمی» را به وجود آوردیم و آن را جایگزین وب‌سایت «تسخیر واشنگتن» کردیم. این کار را برای آن انجام دادیم که به مردم نشان دهیم جنبش تسخیر هنوز هم ادامه دارد. ما هر روز ۱۵تا ۲۰مقاله را درباره‌ی مسائل روز آمریکا در این وب‌سایت منتشر می‌کنیم. بنابراین آنچه از جنبش باقی مانده همچنان بسیار فعال است اما رسانه‌های وابسته‌ی آمریکایی هیچ‌گاه این فعالیت‌ها را منتشر نخواهند کرد. زیرا به شدت تحت تأثیر سازمان‌های بزرگ آمریکایی هستند و این سازمان‌ها نمی‌خواهند سایر مردم بدانند که بخشی از مردم دارند قیام می‌کنند و می‌کوشند در کشور تحول ایجاد کنند. بلکه می‌خواهند مردم را با مسائل بی‌ارزش سرگرم کنند. مسائلی مثل مدهای جدید. همیشه همین‌گونه است که وقتی جنبش تسخیر به یکی از اهداف خود نزدیک می‌شود، خبری منتشر می‌شود که نظر مردم را از جنبش تسخیر منحرف می‌کند.
فهرست جامع جنایات آمریکا

از آن جایی که تقسیم جنبش تسخیر به گروه‌های کوچک‌تر با سرعت بالایی انجام شد این گروه‌ها مجبور بودند تا ساختارهایی را برای ارتباط و مدیریت خود ایجاد کنند. به نظر من این کار هم انجام شده است به ویژه زمانی که بلاهای طبیعی در آمریکا رخ داده است مثل زمانی که طوفان «سندی» بخش‌های بزرگی از نیویورک و نیوجرسی را ویران کرد. جنبش تسخیر وال‌استریت و جنش‌های تسخیری دیگر توانستند ده‌ها هزار نفر را بسیج کنند تا منطقه را پاکسازی کنند، به در تک‌تک خانه‌ها بروند تا از نیازهای مردم باخبر شوند، غذا جمع‌آوری کنند و کمک‌های مردمی را جمع و توزیع نمایند. این افراد حتی زودتر از نیروهای دولتی در منطقه حضور پیدا کردند و حضورشان فایده بیش‌تری هم داشت. زیرا به سراغ مردم رفتند تا نیازهای آنها را بسنجند. این افراد هنوز هم با مردم آسیب‌دیده در ارتباط هستند و به آنها کمک می‌کنند تا خانه‌هایشان را بازسازی و مقاوم‌سازی کنند. زیرا معمولاً وقتی چنین بلاهایی در آمریکا و به ویژه مناطق فقیرنشین اتفاق می‌افتد دولت از این بلاها برای توجیه اخراج مردم فقیر و مصادره زمین‌هایشان به سود مردم ثروتمند استفاده می‌کند. جنبش‌های تسخیری همچنان با مردم همکاری می‌کنند تا از این اتفاق جلوگیری کنند و مردم بتوانند زمین‌هایشان را حفظ نمایند.
یکی از تحلیلگران آمریکایی می‌نویسد آمریکا نیازمند یک انقلاب و تحول بزرگ است. به نظر شما آیا این اتفاق در آینده‌ی نزدیک یا دور خواهد افتاد؟
نمی‌توان پیش‌بینی کرد که تحول چه زمانی رخ می‌دهد؛ اگر به تاریخ نگاه کنیم می‌بینیم که فعالان تمام تلاش خود را می‌کنند و زمانی که تصور می‌کنید هنوز با وقوع یک تحول فاصله زیادی دارید این تحول به یکباره رخ می‌دهد. یکی از همکاران بسیار نزدیک ما «کریس هجز» نام دارد که یک نویسنده است و زمانی که دیوار برلین سقوط کرد در آلمان حضور داشت. وی در گفتگو با یکی از فعالان گفته بود که این اتفاق ممکن است تا یک سال دیگر رخ دهد. در حالی که یک هفته بعد کل دیوار برلین تخریب شد. بنابراین ما فعالیت‌های خود را با دید بلندمدت انجام می‌دهیم. زیرا کار ما هیچ‌گاه تمام نمی‌شود. حتی اگر به برخی تحولات اجتماعی هم رسیدیم، باید همچنان بکوشیم تا از آنها دفاع کنیم و برای رسیدن به تحولات بیشتر تلاش کنیم. بنابراین این کار را تا آخر عمر باید ادامه دهیم. با این حال، تاکنون تغییرات خوبی را مشاهده کرده‌ایم.
اظهارات اخیر اوباما درباره‌ی برنامه حمله به سوریه برای ما بسیار جالب بود. زیرا رسانه‌های وابسته یک سال تمام بود که مدام از لزوم حمله به سوریه خبر می‌دادند و مردم را برای پذیرش این مطلب آماده می‌کردند. اما زمانی که اوباما اعلام کرد قصد دارد به سوریه حمله کند مردم از همه جناح‌های سیاسی از چپ تا راست با حمله به سوریه مخالفت کردند و گفتند: واقعیت باید مشخص شود؛ بازرسی باید انجام گردد؛ حاکمیت قانون باید برقرار شود، باید به پروتکل سلاح‌های شیمیایی سازمان ملل مراجعه شود نه این‌که آمریکا به طور یک‌جانبه به سوریه حمله کند. مردم با نمایندگان خود در مجلس تماس می‌گرفتند. گزارش‌هایی منتشر شد که نشان می‌داد برخی از نمایندگان ۶۰۰تماس تلفنی را با مضمون لغو تصمیم حمله به سوریه دریافت کرده‌اند. مردم در سراسر آمریکا به خیابان‌ها ریختند و تظاهرات کردند و موجب شدند تا رئیس‌جمهور از تصمیم خود عقب بنشیند و کنگره نتواند به طرح صدور اجازه‌ی حمله به سوریه رأی بدهد. بنابراین حتی رأی‌گیری در این‌باره هم انجام نشد. بسیار مهم بود که مردم دروغ‌های دولت را باور نکردند. بلکه ایستادگی کردند و موفق هم شدند. ما هم تلاش داریم تا از همین انرژی ایجاد شده استفاده کنیم و در حال حاضر بر توافق تجاری بین‌المللی موسوم به «همکاری فرااقیانوسی» تمرکز کرده‌ایم که رئیس‌جمهور تلاش دارد تا آن را امضا کند.
این همکاری می‌خواهد به طور مخفیانه جای سازمان تجارت جهانی را بگیرد. اوباما متن این قرارداد را محرمانه کرده. اقدامی که تاکنون درباره‌ی هیچ توافقنامه تجاری سابقه نداشته است. وی همچنین از کنگره خواسته تا به او اجازه امضای این قرارداد را بدهد، بدون آن‌که جلسه‌ای توجیهی در کنگره برگزار کند، یا درباره‌ی مفاد آن توضیحی بدهد و یا حتی کنگره اجازه‌ی تغییر در این قرارداد را داشته باشد. مردم بار دیگر از هر جناح سیاسی دارند گرد هم جمع می‌شوند تا به این درخواست اوباما نه بگویند و نشان دهند که حاضر نیستند حقوق خود را به این سادگی کنار بگذارند. بنابراین تحولات خوبی در آمریکا دارد روی می‌دهد. گروه‌های مختلف بیش‌تر با هم همکاری می‌کنند تا بتوانند مشکلات منطقه‌ی خود را حل کنند و اقتصاد منطقه خود را بسازند. تحولات بزرگ در راه است اما هیچ‌کس نمی‌داند چه زمانی این تحولات رخ خواهد داد.
اگر شما معتقدید مردم آمریکا توانسته‌اند اوباما را وادار کنند تا از حمله به سوریه صرف‌نظر کند، پس در جنگ‌های قبلی آمریکا هم باید مردم این کشور را مقصر دانست. چرا مردم آمریکا نمی‌توانند دولت خود را وادار کنند از تحریم ایران دست بردارد و یا از حمله به افغانستان و عراق خودداری کند؟
پیش از حمله به عراق هم تظاهرات‌های زیادی شکل گرفت. روز ۱۵فوریه به عنوان روز بین‌المللی راهپیمایی انتخاب شده و میلیون‌ها نقر از مردم آمریکا هم در این روز راهپیمایی کردند تا از حمله به عراق جلوگیری کنند. اما در آن زمان نتوانستند کاری از پیش ببرند. اما در سال‌های أخیر قیام‌های سیاسی در آمریکا در حال گسترش است، تأثیر بیش‌تری دارد و دولت هم بیش از پیش نگران فعالیت‌های مردمی است. مردم بیش‌تری امروز حاضر هستند نه تنها تظاهرات کنند، بلکه واقعاً جلوی برخی اقدامات دولت بایستند و با شجاعت تمام از روش‌های مستقیم اما مسالمت‌آمیز استفاده کنند؛ حتی زمانی که نیروهای پلیس به آنها حمله می‌کنند. این چیزی است که ده سال پیش در آمریکا اتفاق نمی‌افتاد. اما مردم امروزه بسیار فعال‌تر از گذشته هستند. بنابراین به عقیده‌ی من تحول در حال رخ دادن است و قدرت دارد جابه‌جا می‌شود. البته ما با مانعی بسیار بزرگ مواجه هستیم آن هم دولت پلیسی آمریکا و تسلط ثروتمندان بر سیاست‌های این کشور است.

فهرست جامع جنایات آمریکا
در آغاز جنبش تسخیر وال‌استریت یکی از عواملی که بسیاری معتقد بودند ممکن است به شکست این جنبش منجر شود، عدم برخورداری جنبش از ساختار مشخص و سازمان‌دهی بود. به نظر شما آیا این اشکالات برطرف شده یا جنبش تسخیر وال‌استریت نیاز به یک موج بزرگ دیگر دارد؟
به نظر من مردم درس بزرگی از این اشکالات گرفتند. جنبش‌های تسخیری به شدت تحت تأثیر نفوذ عوامل خارجی قرار گرفتند. افرادی تلاش بسیار زیادی کردند تا جنبش‌ها را متفرق کنند و هنوز هم این اتفاق می‌افتد. در گروه‌های کنونی هم مشاهده می‌شود که اغلب افراد با هم هم‌عقیده هستند. اما تعداد کمی هم وجود دارند که می‌کوشند در این گروه‌ها تفرقه ایجاد نمایند و تأثیر آنها را خنثی کنند. به نظر من مردم کم‌کم یاد می‌گیرند که چگونه این مشکلات را پشت سر بگذارند. چگونه صدای همه‌ی مردم را بشنوند و تصمیمات را بر اساس دموکراسی بگیرند. اما در عین حال اجازه ندهند تعداد کمی از افراد گروه را متلاشی و از رسیدن آن به اهدافش جلوگیری کنند. این روند آموزشی همیشه ادامه دارد.
به نظر من گروه‌های تشکیل شده کار خود را به خوبی انجام می‌دهند و آنچه ما تلاش می‌کنیم از طریق سایت مقاومت مردمی انجام دهیم کمک به همه‌ی این گروه‌ها در سراسر آمریکا است که برای رسیدن به عدالت اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی و برای تحقق صلح تلاش می‌کنند. ما همه با هم مرتبط و اعضای یک جنبش هستیم. ما می‌خواهیم دیدی کلی را ارائه دهیم درباره‌ی این‌که هدف ما چیست و همچنین یک استراتژی گسترده را تدوین کنیم تا بتوانیم دیدگاه خود را عملی کنیم. به علاوه این‌که در این راه از چه تاکتیک‌هایی باید استفاده کنیم. ضمن اینکه می‌خواهیم مردم را راهنمایی کنیم تا این گروه‌ها بتوانند با همکاری هم ما را به سمت جلو حرکت دهند و نقاطی را بیابیم که در آنها می‌توانیم قدرت را به نفع مردم جابه‌جا کنیم.
بنابراین باید نبردهایی را شناسایی کنیم که می‌توانیم در آنها پیروز و به این ترتیب به هدف خود نزدیک‌تر شویم. همکاری فرااقیانوسی نمونه‌ای عالی برای این کار است. زیرا همه‌ی گروه‌های مختلف را دور هم جمع می‌کند؛ چه از منظر تأمین خوراک مردم، چه نگرانی‌های زیست محیطی، چه حقوق کارگران، چه خدمات اجتماعی و چه مسائل دیگر. به نظر ما می‌توانیم در این مبارزه پیروز شویم و اگر این‌گونه شود پیروزی بزرگی در مقابل کمپانی‌های بزرگ بین‌المللی به دست آورده‌ایم. بنابراین همچنان به دنبال نقاط تغییر قدرت خواهیم بود و به مردم ابزار و آموزش‌های لازم را خواهیم داد تا در آنچه انجام می‌دهند تأثیرگذارتر باشند.
برخی متخصصین معتقدند قدرت آمریکا در آینده‌ی نزدیک افول خواهد کرد، برخی می‌گویند این اتفاق در آینده‌ی دور خواهد افتاد. اغلب متخصصین هم معتقدند آمریکا هم به سرنوشت شوروی دچار خواهد شد. شما در آمریکا زندگی می‌کنید و یک فعال سیاسی هم هستید. نظر شما در این‌باره چیست؟
همه امپراتوری‌ها بالاخره از بین می‌روند. مردم آمریکا هم می‌دانند این اتفاق ممکن است رخ دهد. بروز یک بحران اقتصادی بزرگ دیگر در آمریکا بسیار محتمل است. بورس بازی در آمریکا همچنان ادامه دارد و هزاران میلیارد دلار سرمایه را با خطر مواجه کرده است. پس از کمک‌های مالی دولت به مؤسسات مالی بزرگ آمریکایی در سال ۲۰۰۸، این مؤسسات موظف شدند تا اسنادی را ارائه دهند که نشان دهد در صورت بروز بحران در آینده از این کمک‌های مالی چگونه استفاده خواهند کرد. آنچه در این اسناد نوشته شده این است که در صورت بروز بحران، سرمایه‌ی حسابداران به آنها باز گردانده می‌شود.
بنابراین اگر این اتفاق بیفتد، بحران بسیار بزرگی دامن‌گیر آمریکا خواهد شد. بسیاری از مردم دارند خود را برای وقوع چنین بحرانی آماده می‌کنند. شیوه‌ی کنونی زندگی در آمریکا دیگر قابل اجرا نخواهد بود. پس چگونه باید تجارت‌های منطقه‌ای و جوامع منطقه‌ای تأسیس کنیم و غذای خود را تأمین نماییم؟ اکنون مردم بسیاری تمایل دارند خود غذای خود را بکارند و برداشت کنند. چگونه باید ارزهای جدیدی را پایه‌گذاری کنیم؟ اکنون می‌بینیم که انواع مختلفی از ارز پدید می‌آید. از جمله در منطقه «بالتیمور» ارزی به نام «اسکناس بی» به وجود آمده که در تعاملات محلی نیز استفاده می‌شود. بنابراین مردم واقعاً خود را برای زندگی در صورت بروز این بحران اقتصادی آماده می‌کنند.
منبع: مردم خود را برای سقوط آمریکا آماده کرده‌اند/ جنبش وال‌استریت ادامه دارد و گسترش یافته است/ در برخی مناطق، اسکناس‌ محلی رواج دارد
khorshidha آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-16-2014   #36 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
payizan's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لیست جنایات اخیر امریکا

نمونه ای از تروریسم علمی؛
سایبرسین؛ پروژه ای که توسط آمریکا نابود شد+ تصاوير


پروژه سایبرسین از جمله پروژه‌های علمی است که در زمان خود به موفقیت‌های چشم‌گیری دست پیدا کرد اما در آتش کینه و حسادت سران سلطه‌جوی آمریکا از بین رفت.این مدل با پنج سطح کنترل کار می‌کند که از سیستم عصبی خودآگاه، نیمه خودآگاه و ناخوداگاه انسان الگو گرفته است.
گروه جنگ نرم مشرق- پس از به قدرت رسیدن آلنده در سال 1971 مرکزی تحت عنوان سایبرسین کلید خورد که توانست بسیاری از دسیسه‌های و تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده را خنثی نماید. اما پس از کودتای 1973 پینوشه و ساقط شدن آلنده این مرکز در آتش کینه سیا سوخت و اکثر مدارک آن امحاء گردید و کارکنان آن اعدام شدند و یا تحت فشار شدید زندانی گردیدند.

تروریسم دولتی آمریکا که نمونه‌هایی از آن را طی دهه‌های گذشته علیه سران سیاسی کشورهای آزادیخواه رقم زده است مطلبی نیست که بر هر انسان حقیقت‌جویی پوشیده باشد[1]. اما این پدیده شوم وقتی ظاهری کریه‌تر به خود می‌گیرد که شاهد هستیم آن را بر علیه دانشمندان و چهره‌های علمی کشور مقابل به کار می‌گیرند. پروژه‌های ترور محققین و نخبگان علمی کشورهای مخالف ایالات متحده پروژه‌ای است که چندین دهه به طور نظام یافته در حال برنامه‌ریزی و اجراست. به عنوان مثال می‌توان به ترور دانشمند فيزيكدان مصرى، خانم دكتر سميره موسى، در 15 آگوست 1952، دكتر نبيل القليبى، فيزيكدانان و دانشمند انرژى هسته‏اى مصر، در شهر پراگ پايتخت چكسلواكى سابق در ژانويه‏ى 1975، دكتر يحيى المشد، فيزيكدان مصرى، در 14 ژوئن 1980 در شهر پاريس اشاره کرد. در دهه اخیر نیز از دومین روز سقوط بغداد تا کنون، بیش از 5500 تن از دانشمندان عراقی توسط سرویس‌های اطلاعاتی امریکا و رژیم صهیونیستی و عوامل آنها در داخل عراق ترور شده‌اند. در سال‌های اخیر نیز ترور دانشمندان هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران هم‌چون احمدی روشن، علی‌محمدی، رضایی نژاد و شهریاری از نمونه‌های متاخر این اقدامات تروریستی دولتی است.
اما روی دیگر این تروریسم علمی که با به کارگیری ابزارهای قهری چهره خشونت‌باری را به خود گرفته است تروریسم نرمی است که از طریق کانال‌ها و مجامع آکادمیک به صورت پنهان و خزنده اعمال می‌گردد. در این راستا کشوری که به ظاهر سلطه و استیلای علمی و رسانه‌ای را در موضوعی خاص داشته با ارائه منابع درسی و علمی غلط و یا ناقص سعی در گمراه کردن مجامع علمی سایر کشور داشته تا ایشان را در مسیر پیشرفت به مسیرهای انحرافی براند. این مطلب در کشور عزیزمان ایران نیز دیده می‌شود به عنوان مثال می‌توان به رشته احیا شده طب اسلامی اشاره کرد که در داخل کشور تمسخر و تحقیر گردیده اما اطلاعات موثقی وجود دارد که از روش‌های درمانی آن در کشورهای پیشرفته به طور گسترده استفاده می‌گردد تا جایی که ملکه انگلیس از روش حجامت برای درمان برخی امراض خود استفاده می‌کند. در رشته‌های دیگر علمی علی‌الخصوص رشته‌های علوم انسانی نیز چنین رویکرد مشاهده می‌شود و نگارنده به عینه وجود برخی علوم انحرافی و ناکارآمد را در عرصه مدیریت رصد کرده است اما با توجه به برخوردهای چماق بدستان به ظاهر آکادمیک از ذکر آن‌ها امتناع دارد.
در این مقاله یک نمونه از این پروژه‌ها و تحقیقات علمی را که به ثمر رسید و سپس توسط سازمان جاسوسی ایالات متحده نابود گردید معرفی می‌گردد. پروژه سایبرسین از جمله پروژه‌های علمی است که در زمان خود به موفقیت‌های چشم‌گیری دست پیدا کرد اما در آتش کینه و حسادت سران سلطه‌جوی آمریکا از بین رفت.
بعد از به قدرت رسیدن آلنده در شیلی در سال 1971، ایشان انقلابی سوسیالیستی اما بدون تغییر چارچوب‌ها و ساختار اصلی قدرت را در شیلی شروع کرد. در این مقطع شیلی با مشکلات و ناکارآمدی‌های اقتصادی فراوانی به علت حاکم بودن نظام اولیگارشی بر آن روبرو بود که آلنده وظیفه داشت آن‌ها رفع کند. علاوه بر این با روی کار آمدن آلنده تحریم‌هایی از سوی ایالات متحده به عنوان یکی از شرکای تجاری سابق شیلی برای ساقط کردن آلنده و انقلاب سوسیالیستی او وضع گردید که سبب تشدید مشکلات اقتصادی گردید.
در این زمان آلنده با روحیه کسب و ترویج استقلال اقتصادی و اتکا به مردم سراغ متخصصان از کشورهای مختلف دنیا رفت تا مشکلات نظام اقتصادی شیلی و تحریم‌ها را از طریق اصلاح مکانیزم‌ها و ساختارهای درونی اقتصاد رفع کند. در این راستا او به واسطه فرناندو فلورس مهندس صنایع جوان و مورد وثوق خود که در آن زمان مسئول کورفو بود با محققی انگلیسی به نام استفورد بییر که متخصص در سایبرنتیک مدیریت بود آشنا شد[2]. سایبرنتیک مدیریت که بییر به عنوان پدر آن شناخته می‌شود علمی است که از قواعد و منطق علم سایبرنتیک [3]برای مدیریت سازمان‌ها بهره می‌برد[4].بییر این رشته را در کتاب قلب سازمانکه حاصل دو دهه تحقیق جدی است، شرح داده و ساختار و مدلی سازمانی تحت عنوان مدل سیستم مانا با ابتنا بر قواعد این رشته بنا کرده است. این مدل با پنج سطح کنترل کار می‌کند که از سیستم عصبی خودآگاه، نیمه خودآگاه و ناخوداگاه انسان الگو گرفته است[5].
فهرست جامع جنایات آمریکا
الگوگیری مدل سیستم مانا از سیستم عصبی بدن انسان
آلنده پس از معرفی بییر به مطالعه آثار او پرداخته و علاقه‌مند می‌شود تا در راستای حل مشکلات اقتصادی شیلی بییر را به شیلی دعوت کند. در تاریخ ۱۳ ژوئیه ۱۹۷۱ آلنده به واسطه فرناندو فلورس[1] طی نامه‌ای از بییر برای مشارکت در حل مشکلات شیلی دعوت به عمل می‌آورد. پس از دریافت دعوت‌نامه بییر که خود تمایلاتی به نظام سوسیالیستی داشت، با وجود سمت‌های عالی که در صنایع فولاد انگلیس داشت بلادرنگ تمام فعالیت‌های خود را تعلیق کرده و انگلیس را ترک گفته و به شیلی سفر می‌کند. سپس بییر طرح سینکو (به اسپانیایی Synco) یا سایبرسین (به انگلیسیCyberSyn) را برای مدیریت کلان نظام اقتصاد شیلی مبتنی بر مدل سیستم مانا در ساختمان ریاست جمهوری «لاموندا» درسانتیاگو شیلی به آلنده ارائه می‌کند. آلنده با مطالعه طرح و مباحثات طولانی با بییر به شدت علاقه‌مند می‌گردد تا این مدل را در اقتصاد شیلی به کار ببندد. و سرانجام در روز۱۲نوامبر سال۱۹۷۱ تصمیم قطعی مبنی بر حمایت حداکثری از این پروژه را اتخاذ می‌کند [6].
فهرست جامع جنایات آمریکا
سالوادور آلنده رئیس جمهور وقت شیلی
این پروژه تحت مدیریت علمی بییر و مدیریت اجرایی فلورس مهندس ۲۸ ساله و خوش‌فکر شیلیایی مدیر فنی کورفو (CORFO) آغاز می‌شود. شرکت کورفو مسئول مدیریت مجموعه شرکت‌هایی بود که توسط دولت اتحاد ملی، از چنگ عده خاص (اشراف نظام اولیگارشی) وابسته به آمریکا خارج شده و ملی شده بود. اتحاد ملی در شیلی با اتحاد طیف نیروهای چپ بوجود آمد و در نهایت با پیروزی آلنده در انتخابات ریاست جمهوری ۴ سپتامبر ۱۹۷۰ به قدرت رسید[7].
فلورس بر آن بود تا در کورفو با ایجاد یک شبکه ارتباطی بین شرکت‌های تحت نظر، مشکلات و مخاطرات صنایع و نظام اقتصادی را به صورت به روز درک کند. او این کار را از طریق دستگاه‌های تلکس ارزان قیمت محقق ساخت. در واقع شبکه‌ای که او توسط این تلکس‌ها ساخت به نوعی اینترنتی قبل از ظهور اینترنت فعلی بود که اطلاعات را جمع‌آوری و در سرور مرکزی ذخیره می‌کرد.
پس از این مرحله و کسب اطلاعات و موارد هشدار از شرکت‌ها و صنایع با اعلام این موارد به یک شورای تصمیم‌گیری که مقر آن در زیرزمین لاموندا قرار داشت، این مخاطرات را به صورت در لحظه رفع نماید. این امر نیز با طراحی و ساخت یک مرکز کنترل که به مقیاس فناوری آن روز بسیار پیشرفته طراحی شده بود تحقق می‌یابد. محاسبات لازم جهت انجام تحلیل‌ها نیز توسط یک IBM-360 که یکی از معدود کامپیوترهای موجود در شیلی بود، انجام می‌پذیرد.
پروژه سایبرسین در نهایت از چهار زیرسیستم زیر تشکیل شده بود [8].
· Cybernet که شبکه تلکس‌ها جهت کسب اطلاعات به روز بود.
· Cyberstrideکه نرم‌افزار انجام تحلیل‌ها و تولید گزارشات بود.
· Checo که مدلی ریاضی جهت مدیریت اقتصاد شیلی بود.
· Opsroomکه مرکز کنترل و اتاق فرماندهی جنگ اقتصادی شیلی بود.
در 21مارس1972، اولین گزارش‌ها از این سیستم به دست مدیران می‌رسد و در فاصله کوتاهی در ماه اکتبر، حمله سازمان‌یافته‌ای علیه اقتصاد دولت آلنده رئیس جمهور محبوب شیلی توسط گروه صنفی گرمیوس (gremios) اجرا می گردد که طبق تایید برخی از منابع به تحریک سیا انجام می‌گیرد. در این بحران، گروه گرمیوس سعی در مختل کردن و فلج سیستم اقتصادی شیلی از طریق برخی صنایع و اصناف تحت کنترل می‌گیرد که در یک نمونه از آن 40000 کامیون‌دار دست به اعتصاب می‌زنند تا در یک تروریسم صنفی سازماندهی شده از خارج کشور، سیستم صنعتی شیلی را فلج و سپس اقدام به سرنگونی آلنده کنند. در این زمان فقط 200 کامیون‌دار حاضر می‌شوند خلاف مطامع گرمیوس عمل کنند و متعهد به "وحدت ملی" و دولت قانونی مرکزی بمانند. با این اوصاف سیستم حمل و نقل کالا به عنوان رگ‌های حیاتی سیستم اقتصادی شیلی مسدود گردیده و سیستم اقتصادی شیلی در حال به اغما رفتن است که گروه سایبرسین در یک اقدام متهورانه مسئولیت خنثی‌سازی توطئه را پذیرفته و وارد عمل می‌شود. این گروه با استفاه از اطلاعات به روزی که از ورودی و خروجی‌های صنایع مختلف با استفاده از شبکه‌ تلکس‌های خود در دست دارد، اقدام به اولوبت‌بندی و برنامه‌ریزی جهت تامین نیازهای حیاتی صنعت و بعد مردم در شهرها و روستاها می‌کند. اطلاعات به دست آمده از این سیستم و برنامه‌ریزی گروه سایبرسین برای توزیع مجدد منابع به منظور کاهش صدمات ناشی از شورش گرمیوس به موفقیت چشم‌گیری می‌رسد و تروریسم اقتصادی خنثی می‌گردد[9].
پس از این موفقیت اعتبار گروه سایبرسین افزایش می‌یابد و فرناندو فلورس به عنوان وزارت اقتصاد شیلی منصوب می‌گردد. روزنامه بریتیش آبزرور در بیان موفقیت سایبرسین در صفحه اول خود در تاریخ 7 ژانوبه 1973 می‌نویسد: "شیلی از طریق رایانه‌ها مدیریت می‌شود". در تاریخ 8 سپتامبر 1973 آلنده نیز دستور انتقال مرکز کنترل سایبرسین به ساختمان "لاموندا" را صادر می‌کند.
فهرست جامع جنایات آمریکا

استفورد بییر مبدع مدل سیستم مانا
اما به مدت کوتاهی از این انتقال، ناگهان این موفقیت‌های رویایی و مقاومت جانانه در برابر تحریم‌ها و تروریسم اقتصادی متوقف و محو می‌گردد. ایالات متحده که از خشم و کینه شکست‌ طرح‌های خود دیگر نمی‌تواند وجهه مصالحه‌جو و عدم مداخله‌جوی خود را حفظ کند، با ظهور و بروزی عیان‌تر و خشن‌تر در تاریخ 11 سپتامبر 1973 با طرح‌ریزی یک کودتا توسط سیا اقدام به براندازی سخت دولت آلنده می‌کند. در این تاریخ هواپیماهای جنگی کودتاچیان اقدام به بمباران ساختمان ریاست جمهوری کرده و دولت را در دست می گیرند.
فهرست جامع جنایات آمریکا
کودتای پینوشه و ساقط شدن آلنده
پس از ساقط شدن آلنده و حاکم شدن دولت کودتای پینوشه عوامل او به تحریک سازمان سیا که به علت ناکارآمد شدن طرح‌هایش در زمینه ساقط کردن اقتصاد شیلی کینه فروخورده‌ای از سایبرسین داشت، و اقدام به تخریب مرکز کنترل و اسناد موجود می‌کنند.
فهرست جامع جنایات آمریکا
مرکز کنترل سایبرسین
استافورد بییر در هنگام اجرای پروژه سایبرسین در شیلی دعوت‌نامه‌هایی از دولت‌های برزیل و آفریقای جنوبی برای ساخت سیستم‌های مشابه دریافت کرد که به خاطر مسائل و محدودیت‌هایی سیاسی که پس از کودتا برای وی ایجاد شده بود این پروژه‌ها هیچ‌گاه انجام نگردید و نظام به ظاهر آزاد غربی تا جایی عرصه را بر یک دانشمند و محقق تنگ کرد که او حتی نتوانست مناصب قبلی خود در انگلیس را کسب کند و به یک مجموعه تحقیقاتی کوچک رانده شد و تا پایان عمر در یک انزوای روحی و حرفه‌ای قرار گرفت.
این فشارها به حدی بود که در فیلم‌هایی که ایشان را در حال دفاع از سایبرنتیک در پایان عمر می‌بینیم وضعیت جسمی، ظاهری و روانی بییر کاملا نامناسب و حاکی از فشارهای مذکور است. البته این فشارها برای همه افراد حاضر در پروژه پدیدار نشد و اگر فردی از این علم کمونیستی(به زعم قلدرمآبان عرصه علمی) برائت می‌جست تحت این فشارها قرار نمی‌گرفت. نمونه این افراد رئیس کورفو (سیستم مجری پروژه سایبرسین) فرناندو فلورس است که پس از طی چند سال در زندان و سپس اعلام عدم کارایی این علم!!! آزاد گردید، دکترای خود را از انگلستان دریافت کرد و سپس در آمریکا صاحب شرکت‌های میلیارد دلاری شد و هم‌اکنون نیز مشاور رئیس جمهور راست‌گرای شیلی است.
فهرست جامع جنایات آمریکا

فرناندو فلورس لابرا
مستندات این پروژه غالبا یا نابود شد و یا به دست افرادی افتاد که در حال حاضر در گروه فکری-سیاسی مخالفان آن قرار دارند. آن‌طور که از متون تاریخی برمی‌آید مستندات این پروژه غالبا در اختیار آقای فلورس (رئیس وقت کورفو) است که ایشان نیز هم‌اکنون تغییر جبهه سیاسی داده و از چپ‌گرا به راست‌گرا تبدیل شده است و مطالب چندانی از این اسناد را منتشر نکرده است. به دلایل ذکر شده این پروژه و بالتبع علم سایبرنتیک و بالاخص علم سایبرنتیک مدیریت و سایبرنتیک سازمانی در دوره‌ای خاص فراموش شده بود و به محاق رفته بود که با عنایت‌های اخیر محققین و مطرح شدن سایبرنتیک درجه دو که از لحاظ فلسفی لازمه دنیای پویای امروز است، امید می‌رود که این فراموشی مرتفع گردد.
این‌گونه حرکت‌ها که سعی دارند محققان را از قدم نهادن در مجاری علمی و تخصصی که خلاف خواست غرب و علی‌الخصوص ایالات متحده است تحذیر داده و وی را ارعاب نمایند لفظی به جز تروریسم علمی نمی‌توان اطلاق کرد. البته این تروریسم در سطح بایکوت کردن افراد متوقف نشده و سعی دارد نظرات و آراء خلاف خود را نیز بایکوت کند. تا جایی که نظرات، کتاب‌ها و ذکر موفقیت‌های علمی بییر در کمتر مجامع آکادمیکی مطرح می‌گردد و اخیرا نیز پس از مطرح شدن نام ببیر، مدل سیستم مانا و پروژه سایبرسین در برخی محافل علمی توسط بعضی محققین اسپانیولی زبان، محققی نه چندان شهیر به نام "ادن مدینا" (Eden Medina) به واسطه کمک‌های خاص دولتی ایالات متحده و یکی از مشهورترین شرکت‌های انتشارات آکادمیک اقدام به چاپ کتابی برای تخریب دستاوردهای سایبرسین در ذهن محققین احتمالی و بالقوه‌ای کرده است که ممکن است به بییر و آثار او علاقه‌مند شود. البته نام "ادن مدینا" که از دو واژه عبری به معنای شهر عدن (بهشت عدن) و برخی دیگر از اطلاعات شخصی مانند نام پسر وی این فرد شائبه ارتباط وی با مجامع صهیونیستی را پررنگ می‌کند.
ادن مدینا، در کتاب مذکور ادعا دارد، پروژه سینکو (سایبرسین) هرچند از لحاظ تکنولوژیک بلندپروازانه بود اما فقط در چارچوب ساده تلاشی تکنیکی برای سامان‌دهی اقتصادی جای می‌گیرد. از دیدگاه کسانی که در آن شرکت داشتند این پروژه اصلا در سطح تکنیکی نبوده و از انقلاب سوسیالیست آلنده در سطوح عالیه حمایت می‌کرد تا جایی که موضوع تعمیم آن به سطوح اجتماعی شیلی نیز توسط بییر مطرح گردیده بود که با کودتای آمریکایی پینوشه و بایکوت بییر پس از کودتا تا پایان عمر وی برای همیشه ناتمام ماند. این دیدگاه و دیدگاه‌های مشابه به این پروژه فاقد مبانی علمی بوده و رد شده می‌باشند زیرا بر هر شخصی که متون مدل سیستم مانا را بدون پیش‌داوری مطالعه کرده باشد و اسناد تاریخی موجود را مشاهده کرده باشد پرواضح است که این مدل قبل از انتخاب آلنده به ریاست جمهوری تدوین شده و این نقدهای سیاسی به دور از واقعیت است[10].
فهرست جامع جنایات آمریکا

ادن مدینا نویسنده کتاب انقلابیون سایبری
با وجود اینکه در مراجع علمی و تاریخی اندک در دست از پروژه سایبرسین مانند مکتوبات مدینا علاقه‌ای به مطرح کردن تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی آمریکا بر شیلی در زمان ریاست جمهوری آلنده وجود ندارد باید اذعان کرد که شیلی پس از شروع روند مخالفت با مکتب لیبرالیسم و مخالفت با حاکمیت اقلیت سرمایه‌داران (اولیگارشی) بر اقتصاد شیلی از سوی آمریکا مورد غضب قرار گرفته و تحریم‌هایی علیه آن وضع گردید و وضعیتی مشابه وضعیت فعلی جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا برای آن رقم خورد. در چنین زمانی پروژه سایبرسین بود که به عنوان یک راه حل علمی برای بهبود کیفیت مدیریت داخلی در جهت حل درونزای مشکلات و غلبه بر فشارهای خارجی مطرح گردید.
درس‌های دیگری که فارغ از مسائل سیاسی می‌توان از پروژه سایبرسین گرفت در این نکات نهفته است که کلید حل مشکلات کشور نه در شعارزدگی و سیاسی‌کاری بلکه در سپردن کارها به متخصصین حوزه مربوطه است. نکته دیگری که باید مدنظر مدیران و محققین باشد این است که پروژه سایبرسین توانست با تکیه بر اطلاعات‌محوری و علم‌محوری اقتصاد شیلی را در زمان خود نجات دهد. در زمان حاضر نیز که تغییرات محیطی به واسطه عوامل گوناگون سرعت سرسام‌آورتری به خود گرفته لازم است تا بر اطلاعات‌ بنیانی و در مرتبه بالاتر دانش‌بنیانی مدیریت و اقتصاد تاکید بیشتری گردد و از مدیریت و نظام اقتصادی کند و کهنه فعلی فاصله بگیریم. و بر هر مدیر و مسئول دلسوزی واجب است که خود را با چنین روندی وفق داده و در غیر این‌صورت عرصه را برای افراد باصلاحیت باز بگذارد.
هم‌چنین با توجه به اینکه در این پروژه مدیریت صنایع مگر در معدود شرایط بحرانی به اهالی و خبرگان هر صنعتی سپرده شده بود، این تجربه می‌تواند الگوی صحیحی در راستای خصوصی‌سازی و در عین حفظ وحدت و منافع ملی را نمایان کند.این تجربیات موید این مطلب است که هرگاه ملتی سعی داشته باشد با تکیه بر تولید ملی و توان داخلی به حل مسائل خود و برپاداشتن یک اقتصادی مقاومتی و دورنزا بکند نظام سلطه به هر طریق ممکن از نرم گرفته تا سخت و از علمی گرفته تا مسلحانه سعی در ساقط کردن و معدوم کردن این روحیه ملی خواهد داشت.
درست که ما در حال حاضر با گوشت و پوست خود تهدید و تروریسم سخت را علیه دانشمندان خود از قبیل شهیدان شهریاری و احمدی روشن لمس کرده‌ایم اما از این گونه تروریسم مخفی و به ظاهر نرم علمی نیز نباید غفلت کنیم و مدیران و محققین باید با تیزبینی سعی کنند دست دشمن را حتی در زمینه‌های علمی که بایکوت شده و یا در جهت انحراف و ناکارآمد کردن نظام جمهوری اسلامی از طرف سرویس‌های تروریسم علمی غربی به مجامع علمی و مدیریتی داخلی القا می‌شوند را کشف کرده و اقدام به خنثی‌سازی آن کنند. واضح است که اقدامات صرفا انفعالی و دفاعی پاسخ‌گوی آرمان‌های بلند امام خمینی (ره) و آیت‌الله خامنه‌ای نبوده و باید با تولید متون علمی بومی قوی و جریان‌سازی و گفتمان‌سازی نظام‌مند از حالت انفعال خارج شده و ابتکار عمل را به دست بگیریم.

امین وحیدی
مراجع
[1] M.Stanton Evans, BLACKLISTED BY HISTORY, History The Untold Story of Senator Joe McCarthy and His Fight Against Americas Enemies, 2007
[2] Guy Lacroix, «Cybernétique et Société : Norbert Wiener ou les déboiresd’unepenséesubversive»,Terminal, n° 61, automne 1993.
[3] Cybernetics:orControlandCommunicationintheAnimalan dtheMachine,MIT,Boston,1948.
[4] Norbert Wiener, Cybernétiqueetsociété. L’usagehumain des êtreshumains, Deux-Rives, Paris, 1952
[5] LeonardA, TheViableSystemModelAndItsApplication To Complex Organizations, SystemPracticeActionResearch2009.
[6] P. Dubarle,«Verslamachineàgouverner…»,LeMonde,28 décembre1948.
[7] AndrewPickering,TheCyberneticBrain,ChicagoUniversityPress,2010
[8] CyberneticRevolutionaries:TechnologyandPoliticsinA llende'sChileHardcover,EdenMedina,MITPress,2011
[9] Sur la cybernétiquedans les pays de l’Est, lire Jérôme Segal, «L’introduction de la cybernétique en RDA. Rencontres avec l’idéologiemarxiste», Science,TechnologyandPoliticalChange, Brepols (Turnhout, Belgique), 1999.
[10] EdenMedina,«DesigningFreedom,RegulatingaNation. SocialistCyberneticsinAllende’sChile»,JournalofLatinAmericanStudies,n°38,Cambridge,Royaume-Uni,2006.
payizan آفلاين است   پاسخ با نقل قول
6 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-17-2014   #37 (لینک نوشته)
إلی بیت المقدس
 
khorshidha's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لیست جنایات اخیر امریکا

تصاویر تکان دهنده از جنایت آمریکایی‌ها در عراق
انتشار تصاویر تکان دهنده‌ای از جنایت سربازان آمریکایی در عراق حیرت گسترده حقوق‌بشری‌ها و جامعه جهانی را به دنبال داشت.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، این تصاویر که در سال 2004 در فلوجه گرفته شده است، پیش از این منجر به تحقیقات در یگان نیروهای ویژه آمریکا شده بود، اما برخی از این تصاویر به حدی وحشتناک هستند که قابل انتشار نیست.

این تصاویر یک سرباز آمریکایی را نشان می‌دهد که بر روی اجساد شورشیان عراقی ماده‌ای شبیه بنزین می‌ریزد. در دو تصویر دیگر نیز تصاویری از اجساد در آتش را نشان می‌دهد. در دو عکس دیگر نیز اجساد سوخته دیده می‌شوند.

وب سایت تی. ام. زد که این تصاویر را به دست آورده است هفته گذشته این تصاویر را برای تحقیقات به پنتاگون ارائه کرد.

همچنین یگان نیروهای ویژه آمریکا که مسؤل عملیات نظامی در خاورمیانه است. این تصاویر را بررسی کرده است.

در این تصاویر یک نیروی دریایی نشان داده می‌شود که نزدیک به اسکله بر روی یکی از اجساد نشسته بود. یونیفرم نظامی وی تمیز است و در حالی که پوزخندی بر لب دارد، اسلحه خود را به سمت اسکلت نشانه گرفته است. در تصویر دیگری یک سرباز مشغول بازرسی جیب‌های بقایای یک سرباز عراقی است.

وب سایت تی. ام. زد اعلام کرده است که تعداد زیادی از چنین تصاویری از جمله تصویری از خورده شدن یک جسد توسط سگ را در اختیار دارد و اعلام کرد که این عکس‌ها بسیار واضح هستند. در این گزارش آمده است که در این تصاویر اجساد 10 سرباز عراقی دیده می‌شود که اجساد برخی از آنها با حشرات پوشیده شده است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است که در این تصاویر سربازان آمریکایی مسایل اخلاقی را رعایت نکرده‌اند.

فهرست جامع جنایات آمریکا جنایت سربازان آمریکایی در عراق


فهرست جامع جنایات آمریکا
جنایت سربازان آمریکایی در عراق
فهرست جامع جنایات آمریکا
جنایت سربازان آمریکایی در عراق
فهرست جامع جنایات آمریکا
جنایت سربازان آمریکایی در عراق
فهرست جامع جنایات آمریکا
جنایت سربازان آمریکایی در عراق
فهرست جامع جنایات آمریکا
جنایت سربازان آمریکایی در عراق
فهرست جامع جنایات آمریکا
جنایت سربازان آمریکایی در عراق
فهرست جامع جنایات آمریکا
جنایت سربازان آمریکایی در عراق
فهرست جامع جنایات آمریکا
جنایت سربازان آمریکایی در عراق
khorshidha آفلاين است   پاسخ با نقل قول
6 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-17-2014   #38 (لینک نوشته)
إلی بیت المقدس
 
khorshidha's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لیست جنایات اخیر امریکا

افشای روش جدید جاسوسی آمریکا
آژانس امنیت ملی آمریکا مخفیانه نرم‌افزار جاسوسی بر یک صد هزار رایانه‌‌ای نصب کرده که آنها را به سراسر جهان ارسال کرده است.
به گزارش فارس روزنامه نیویورک‌تایمز گزارش داد نوشت: آژانس امنیت ملی آمریکا نرم‌افزاری را در صد هزار رایانه در سراسر جهان، غیر از آمریکا نصب کرده که به واشنگتن اجازه می‌دهد عملیات نظارتی بر این رایانه‌ها را انجام دهد.

این روزنامه با نقل اسناد آژانس امنیت ملی آمریکا، کارشناسان رایانه و مقامات آمریکایی در گزارش خود درباره استفاده از فناوری مخفیانه‌ای نوشت که از امواج رادیویی برای دسترسی به رایانه‌هایی استفاده می‌کند که سایر کشورها می‌کوشند آنها را از جاسوسی و حملات سایبری مصون نگه دارند. این شبکه نرم‌افزاری می‌تواند مسیری دیجیتال برای انجام عملیات سایبری نیز ایجاد کند.

در این گزارش آمده: آژانس امنیت ملی آمریکا سال‌هاست از این فناوری استفاده می‌کند. این فناوری متکی به امواج رادیویی است که از بُردهای کوچک و کارت‌های یو‌اس‌بی نصب شده در این رایانه‌ها منتقل می‌شود. البته آژانس امنیت ملی آمریکا این اقدام را «دفاع فعال» نامیده است و از این فناوری برای نظارت بر یگان‌های ارتش چین، ارتش روسیه، کارتل‌های مواد مخدر و نهادهای تجاری در اتحادیه اروپا و شرکای آمریکا نظیر عربستان، هند و پاکستان در مبارزه با تروریسم استفاده می‌کند.

حتی اگر این رایانه‌ها به اینترنت متصل نباشند این نرم‌افزار می‌تواند وارد رایانه‌ شود و اطلاعات را تغییر دهد. همچنین اطلاعات به ایستگاه تقویت امواج ارسال می‌شود که آژانس‌های جاسوسی می‌توانند چندین مایل دورتر از مورد هدف بر پا کنند. در بیشتر این موارد، سخت‌افزار رادیویی باید توسط یک جاسوس، سازنده یا کاربر بی‌اطلاع در رایانه نصب شود.
khorshidha آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-18-2014   #39 (لینک نوشته)
جنگجوی بی سپر
 
Meysam20emineNt's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لیست جنایات اخیر امریکا

نوشته اصلي بوسيله khorshidha نمايش نوشته ها
شعر طنز
در شعر زیر حقایقی از جنایات امریکایی به زبان شیرین طنز بیان شده است:

من دیو شهر قصه‌ها را دوست دارم!
زنجیرو بند اشقیا را دوست دارم!

آن کس که پای چشم من نیلی شد از او
آن کس که زد تیر جفا را دوست دارم!

آن کس که ناموس مرا دزدیده، ایضاً
آن کس که کشته بچه ها را دوست دارم!

اصلاً چه معنی دارد از ما اخم و تندی
من مارو عقرب، اژدها را دوست دارم!

«آریزونا» را با بیابان‌های سرخش
«تونگای» سبز و باصفا را دوست دارم!

من، مارمولک‌های صحرایتان را
آن افعی بی دست و پا را دوست دارم!

این خاک ما، مال شما، ارزش ندارد!
من خاک پر قدر و بها را دوست دارم!

اموال ملّت را ربودی؟ نوش جانت!
من شیوه‌ی کفتارها را دوست دارم!

من با شما اسرار پنهانی ندارم
جاسوسی «سبز» و «سیا» را دوست دارم!

گفتی که این ملّت همه گرگند و وحشی
حق توحّش داده ها را دوست دارم!

هرچند جای زخم‌هایم پر ز خون است
من جای گاز و پنجه‌ها را دوست دارم!

با این‌که خونم را تو کردی توی شیشه
قدر شما، دراکولا را دوست دارم!

آقای دنیایی و اعمالت درست است
بمب اتم، هیروشیما را دوست دارم!

با دشمنانم دوستی کردی به خلوت
من «زامبی» انسان‌نما را دوست دارم!

پشت و پناه هر که با «ایران» بدی کرد
لطف و عطای در خفا را دوست دارم!

سرنیزه‌‌ی سربازتان تندیس صلح است!
لشکرکشی‌های شما را دوست دارم!

خون جوانان می‌چکد از چنگ‌هاتان
من حیله‌ها، نیرنگ‌ها را دوست دارم!

چون خیمه‌شب‌بازی توانمندید الحق!
نخ‌های جنس کاموا را دوست دارم!

بهر نجات آریامهر از تباهی
برنامه‌ریز کودتا را دوست دارم!

گفتند؛ ما میشیم و دور از جان، شما گرگ!
من زندگی چون بره‌ها را دوست دارم!

تاریخ طرح این سیاست‌ها گذشته!
من ذهن‌های نو گرا را دوست دارم!

من فرش قرمز پهن کردم پیش پاتان
اذن تشرّف از شما را دوست دارم!

نرد رفاقت باختم دستم بگیرید!
من «لاس وگاس» باقلوا را دوست دارم!

این‌جا نمی‌بینم به خود آبی وگرنه
در خون عیّاران شنا را دوست دارم!

گشته خلاصه شعر من در سطر بعدی
من «ینگه دنیا»، «آمریکا» را دوست دارم!
سيدعلي گتميريانممنون برای ایجاد تاپیک

گرچه ....نرود میخ اهنی در سنگ ....

یه عده شبها خواب لس انجلس میبینند و این مطالب چیزی از شیفتگیهاشون کم نمیکنه ...
__________________
فهرست جامع جنایات آمریکا
Meysam20emineNt آفلاين است   پاسخ با نقل قول
5 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-26-2014   #40 (لینک نوشته)
إلی بیت المقدس
 
khorshidha's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لیست جنایات اخیر امریکا

بودجه یک تریلیون دلاري براي تقويت جنگ‌افزارهاي اتمی آمریکا +سند


براساس آمار جدید منتشره از فدراسیون دانشمندان هسته‌ای (FAS) آمریکا هم اینک دارای 4650 کلاهک بوده که 2130 عدد از آن تعداد آماده عملیات است.

گروه جنگ نرم مشرق - بر اساس گزارش مؤسسه مطالعات بین‌المللی مونتری، آمریکا بناست به منظور حفظ، تقویت و مدرن‌سازي زرادخانه اتمی خود، یک تریلیون دلار را براي 30 سال آینده، هزینه کند؛ این زرادخانه شامل پنج هزار کلاهک اتمی است که بعد از سال 2020 ميلادي و در بازه‌ای چهار تا شش ساله مقرر شده ادوات آن جایگزین و بهبود یابند و در خلال آن می‌بایست سه درصد از بودجه وزارت دفاع به آن اختصاص یابد. زمانی ریگان نیز در دهه 1980 ميلادي، سه درصد از بودجه وزارت دفاع را به همین امر اختصاص داده بود.

این گزارش می‌افزاید: بر اساس آمار جدید منتشره از اتحادیه دانشمندان هسته‌ای (FAS) آمریکا هم‌اینک دارای چهارهزار و 650 کلاهک بوده که دوهزار و 130 عدد از اين تعداد، آماده عملیات است. علاوه براین تعداد، واشنگتن دوهزار و 700 کلاهک خود را نیز بازنشسته کرده است.


بيش از هزار و 620 کلاهک استراتژیک در موشک‌های بالستیک به کار رفته که هزار و 150 عدد در زیردریایی‌ها راه‌اندازی شده و 470 عدد نیز در سامانه موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای به کار برده شده‌اند. 300 بمب در پایگاه‌های داخل آمریکا و نزدیک 200 بمب غیر استراتژیک نیز در اروپا نصب شده است. این مؤسسه تخمین می‌زند که در سال‌های گذشته هشت‌میلیارد دلار بطور سالانه بر روی تأسیسات و تسلیحات هسته‌اي آمریکا هزینه شده که چیزی بالغ بر 240 میلیار دلار در 30 سال گذشته را در بر می‌گیرد.


فهرست جامع جنایات آمریکا

برای دانلود سند روی تصویر کلیک کنید
khorshidha آفلاين است   پاسخ با نقل قول
3 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-30-2014   #41 (لینک نوشته)
شهروند هم میهن
 
artaban's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لیست جنایات اخیر امریکا

اولا اینکه امریکا جنایت زیاد انجام داده است امر درستی است ولی آمریکا امروز بزرگترین قدرت دنیاس و به گمان من بایستی ما برای پیشرفت کشور خود با این کشور دارای روابط اقتصادی باشیم همانگونه که چین و روسیه با وجود دشمنی دارای روابط گسترده اقتصادی با این کشور هستند.
اما من تعجب میکنم چرا برای جنایت های آمریکا در کشورهای عراق یا مثلا شیلی میگردید همین کشور خودمون کم از آمریکا زخم نخورده
در کشور خودمون سیاست کثیف مهار دوگانه که توسط هنری کسنجر بنیان نهاده شده بود در جریان جنگ ایران و عراق پیگیری شد و هدف آن نابود کردن زیربنای اقتصادی صنعتی نظامی و تضعیف قدرت ایران در منطقه بود.
artaban آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-30-2014   #42 (لینک نوشته)
إلی بیت المقدس
 
khorshidha's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لیست جنایات اخیر امریکا

نوشته اصلي بوسيله artaban نمايش نوشته ها
اولا اینکه امریکا جنایت زیاد انجام داده است امر درستی است ولی آمریکا امروز بزرگترین قدرت دنیاس و به گمان من بایستی ما برای پیشرفت کشور خود با این کشور دارای روابط اقتصادی باشیم همانگونه که چین و روسیه با وجود دشمنی دارای روابط گسترده اقتصادی با این کشور هستند.
اما من تعجب میکنم چرا برای جنایت های آمریکا در کشورهای عراق یا مثلا شیلی میگردید همین کشور خودمون کم از آمریکا زخم نخورده
در کشور خودمون سیاست کثیف مهار دوگانه که توسط هنری کسنجر بنیان نهاده شده بود در جریان جنگ ایران و عراق پیگیری شد و هدف آن نابود کردن زیربنای اقتصادی صنعتی نظامی و تضعیف قدرت ایران در منطقه بود.
سلام
1- نگاه امریکا به چین و روسیه با نگاه امریکا به ایران، دو نگاه متفاوت است. چین و روسیه دو قدرت جهانی هستند که برای امریکا کنار آمدن با آنها بهتر از سر شاخ شدن با آنهاست. اما امریکا نسبت به ایران این دیدگاه را ندارد ، یعنی اجازه نمیدهد که ایران هم تبدیل به قدرت هایی مثل چین و روسیه شود.
2-در این تاپیک بارها از جنایات مستقیم امریکا نسبت به ایران و ایرانی مطالبی درج شده است. اما در این تاپیک قرار است همه جنایات امریکا_در حد توان_ لیست شود. قصد ما شناختن ذات امپریالیسم امریکایی و بیدار شدن کسانی که خواب امریکا را می بینند می باشد که با لیست کردن همه جنایات شیطان بزرگ قدمی در این راه برداشته می شود.
3-این تاپیک بیشتر جنبه ی نگاشتن سیاهه ای از جنایات امریکا را دارد نه مباحثه راجع به آنها.
4-در هر صورت از پیشنهاد بجای شما ممنونم و بهش دقت می کنم.
و من الله توفیق
khorshidha آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-30-2014   #43 (لینک نوشته)
هم میهن دوست
 
katti's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لیست جنایات اخیر امریکا

نوشته اصلي بوسيله artaban نمايش نوشته ها
اولا اینکه امریکا جنایت زیاد انجام داده است امر درستی است ولی آمریکا امروز بزرگترین قدرت دنیاس و به گمان من بایستی ما برای پیشرفت کشور خود با این کشور دارای روابط اقتصادی باشیم همانگونه که چین و روسیه با وجود دشمنی دارای روابط گسترده اقتصادی با این کشور هستند.
اما من تعجب میکنم چرا برای جنایت های آمریکا در کشورهای عراق یا مثلا شیلی میگردید همین کشور خودمون کم از آمریکا زخم نخورده
در کشور خودمون سیاست کثیف مهار دوگانه که توسط هنری کسنجر بنیان نهاده شده بود در جریان جنگ ایران و عراق پیگیری شد و هدف آن نابود کردن زیربنای اقتصادی صنعتی نظامی و تضعیف قدرت ایران در منطقه بود.
با نظر شما مخالم
اول باید مقیاسی رو در نظر گرفت و بعد اشتباهات یا جنایات امریکا رو با آن سنجید
در تمام دوران بشریت هیج کشوری به اندازه امریکای کنونی نسبت به دیگر کشورها قدرتمند نبوده
با این وجود همه کشورهای طرار اول در طول تاریخ بسیار بشتر از امریکا جنایت کرده اند
روسیه
کشورهای اروپایی
اعراب زمان سال پیش1400
ایران زمانی که ابر قدرت بود
حال مقایسه کنید با قدرت عظیم نظامی امریکای کنونی و میزان جنایت و حمله به دیگر کشورها
در حقیقت اگر این مقیاس رو در نظر بگیرید امریکا بسان یک مادر مهربان هم هست در برابر با قدرت های در طول تاریخ
katti آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-30-2014   #44 (لینک نوشته)
إلی بیت المقدس
 
khorshidha's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لیست جنایات اخیر امریکا

پشت پرده جنایت هولناک ناو وینسنس آمریکایی + فیلم
فهرست جامع جنایات آمریکا


ساعت 9 صبح روز 12 تیرماه سال 1367. در حالی که جنگ عراق علیه ایران به آخرین روزهای خود رسیده بود، ناوهای آمریکا در خلیج فارس با قایق های تندرو ایران درگیر می شوند.رزمندگان سپاه پاسداران ایران که مشغول گشت‌زنی در خلیج فارس بودند، بلافاصله به مقابله با نیروهای مستقر در ناوها می‌پردازند. در جریان این درگیری چند فروند بالگرد آمریکایی برفراز قایق‌های تندرو به پرواز درآمده و به سوی آنها شلیک می‌کنند. نيروهاي سپاه به آتش بالگردها پاسخ می‌دهند و در این درگیری یک فروند بالگرد آمریکایی هدف قرار گرفته و به قعر آب‌ها سقوط می‌کند.
ساعتی بعد، هواپیمای ایرباس 300 متعلق به هواپیمای جمهوری اسلامی ایران با شماره پرواز 655 و 290 سرنشین (156 مرد، 53 زن، 57 کودک 2 تا 12ساله و هشت کودک زیر دو سال و 42 نفر با ملیت‌های یوگسلاو، پاکستانی، هندی، عرب و 16 خدمه پروازی) در ساعت 10 و 17 دقیقه فرودگاه شهر بندرعباس را به مقصد دبی ترک کرد.
ناو جنگی آمریکایی «وینسنس» که در تاریخ هفتم خرداد 67 از بندر «سن‌دیه‌گو» وارد خلیج‌فارس شده بود، به قصد یک ماجراجویی هوایی به آب‌های مرزی ایران نزدیک شد. وقتی هواپیمای ایرانی با هماهنگی مرکز کنترل هوایی، خود را به ارتفاع 14 هزارپایی رساند، ناو وینسنس به دستور ناخدا «ویل راجرز» فرمانده ناو، یک موشک استاندارد2 به سوی پرواز 655 شلیک کرد. ناگهان هواپیما از صفحه رادارهای زمینی محو و موجی از دود و آتش در آسمان ظاهر شد. برج مراقبت فرودگاه بندرعباس، در تماس با دبی، پیگیر سرنوشت پرواز 655 شده ولی آنها اظهار بی‌اطلاعی کردند.
بلافاصله پس از این واقعه هولناک، مقامات آمریکایی اعلام کردند که یک فروند هواپیمای اف 14 جمهوری اسلامی ایران را مورد هدف قرارداده‌اند. البته آنان بعدا اعلام کردند هواپیمای ایرباس در خارج از دالان هوایی پرواز می‌کرده و رزمناو آمریکایی نیز هفت‌بار اخطار رادیویی برای هواپیمای ایران مخابره کرده ولی جوابی دریافت نکرده است.
فهرست جامع جنایات آمریکا
اما چهارسال بعد روزنامه «نیویورک‌تایمز» در گزارشی که حاوی چند نکته تازه بود، گفت که ناو وینسنس در آب‌های فلات قاره ایران بوده است نه در آب‌های بین‌المللی و پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) در آن زمان بر این حقیقت سرپوش گذاشته شده است.
* دریاسالار «ویلیام کراو» رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا هم در دوره زمامداری ریگان در گفت‌و‌گو با شبکه «بی‌بی‌سی» تأکید کرد: ناو وینسنس بدون هیچ دلیل روشنی با وجود برخورداری از توپ‌ها و موشک‌های دوربرد به کمانه آب‌های ایران آمده بود. این نشان‌دهنده آن است که ناو به عمد برای عمل سوء آماده شده بود.
علاوه بر این، هواپیمای مسافربری ایرباس از نظر حجم، شکل، اندازه و توانایی پرواز کاملاً با هواپیمای اف 14 متفاوت است. همچنین با توجه به ارتباط کلامی و ارتباط ناوبری هر هواپیمای بازرگانی و مسافربری، ناو آمریکایی می‌توانست به راحتی با شنیدن مکالمات خلبان به ماهیت هواپیمای مسافربری پی‌ببرد.
اخطار نظامی ناو وینسنس نه تنها به گوش خلبان 655 نرسیده که هیچ منبع غیر‌نظامی آن را روی باند غیرنظامی (اضطراری) هم دریافت نکرده است.
این دلایل باعث شد که ایران چندین شکایت علیه دولت آمریکا در مجامع بین المللی مطرح کند.
اما این حمله تلخ در شرایطی رخ داد که کمتر از یک ماه از آغاز مجلس سوم در ایران می گذشت. بنابراین خبرنگار iransview به سراغ وحید احمدی، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران، رفته است تا اطلاعات دقیق تری درباره این پرونده کسب کند.
آقای احمدی همچنین مدیرکل پارلمانی و مشاور وزیر امور خارجه نیز بوده و اکنون عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران است.
او درباره علل شلیک آمریکا به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی، به اوضاع جنگ عراق علیه ایران اشاره کرد و گفت: آن زمان ایران در جبهه های جنگ دست برتر را داشت و صدام حسین بشدت تحت فشار بود. به همین دلیل ایالات متحده آمریکا به دنبال باز کردن یک جبهه جدید علیه ایران و کمک به رژیم صدام بود.
به گفته او "آمریکا درصدد بود که توجه ایران را از جنگ به سمت موضوعی دیگر هدایت کند و این پیام را تهران بدهد که احتمال ورود نظامی آمریکا علیه جمهوری اسلامی هم وجود دارد."
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، دلایلی را که مقامات نظامی آمریکا برای سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران عنوان کردند، "توجیه" و "دروغ" دانست و گفت تمام اسناد و شواهد تایید می کند که شلیک موشک به هواپیما کاملا عمدی و برنامه ریزی شده بوده است.
وی این واقعه را برگی سیاه در تاریخ ایالات متحده و آن را نشان دهنده "دروغ" بودن ادعاهای دولتمردان آمریکایی درباره حقوق بشر توصیف می کند.
فهرست جامع جنایات آمریکا
به گفته احمدی "جمهوری اسلامی پس از آن واقعه فورا به مجامع بین المللی از جمله سازمان ملل شکایت کرد و خواهان ورود شورای امنیت شد. اما بیانیه کم اثر شورای امنیت هرگز خواسته های ایران را پوشش نداد."
این مقام ایرانی افزود: ایران در ادامه به ایکائو و نیز دادگاه بین المللی لاهه شکایت کرد اما حکمی که این دادگاه درباره جنایت بین المللی آمریکا صادر کرد تنها معطوف به جنبه اقتصادی فاجعه بود. در پی حکم دادگاه لاهه، آمریکا بدون اینکه مسئولیت این جنایت راه قبول و رسما عذرخواهی کند، تنها به دادن 95 میلیون دلار غرامت بسنده کرد.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران تاکید می کند: "جمهوری اسلامی همچنان پیگیر جنایت آمریکا خواهد بود و ما از دولت انتظار داریم که این مطالبه به صورت جدی در دستورکار قرار گیرد و تا محکومیت بین المللی فرماندهان نظامی آمریکا و عذرخواهی رسمی این کشور موضوع را رها نکند."
منبع: پشت پرده جنایت هولناک وینسنس آمریکایی +فیلم | فرهنگ نیوز
khorshidha آفلاين است   پاسخ با نقل قول
4 نفر نوشته را پسندیده اند
قديمي 01-30-2014   #45 (لینک نوشته)
إلی بیت المقدس
 
khorshidha's Avatar
 

ارسال پیام خصوصی

پيش فرض پاسخ : لیست جنایات اخیر امریکا

مناظره بین دکتر صادق زیباکلام و محمدصادق کوشکی به موضوع جنایت ناو وینسنس امریکایی

به گزارش وبگردی ، حال پس از گذشت 25 سال خبرگزاری فارس در نظر دارد برای مشخص شدن ابعاد سیاسی این ماجرا و پاسخگویی به تمامی شبهاتی که در این زمینه مطرح شده مناظره‌ای مابین آقایان دکتر صادق زیبا کلام و محمدصادق کوشکی که هر دو عضو هئیت علمی دانشگاه تهران هستند برگزار نماید.

کوشکی: حمله ناو آمریکایی وینسنس به هواپیمای ایرباس جمهوری اسلامی از چند زاویه باید به آن توجه شود. اولین مسئله، مسئولیت‌های ناشی از اقدامات است. یعنی هر کشوری وقتی اقداماتی را انجام می‌دهد باید متوجه مسئولیت‌هایش باشد و طبق آن مسئولیت‌ها رفتار بکند. نکته‌ای که در خصوص حمله ناو وینسنس به ایرباس ایرانی را باید در نظر گرفت این است که دولت آمریکا در این خصوص مسئولیت رفتار خصمانه‌ای که اتفاق افتاده را بر عهده بگیرد.

رفتار خصمانه یعنی چه؟ یعنی به یک هواپیمای مسافربری حمله شده و در آب سقوط کرده است و 290 نفر مسافر در آن کشته شدند. خُب آمریکا باید مسئولیت این رفتار را در همه ابعاد آن بپذیرد. که این واژه «همه ابعاد»، یک استانداردهای بین‌المللی دارد.

مثلا در جریان حمله شوروی سابق به هواپیمای کره جنوبی کار به شورای امنیت کشیده می‌شود و آنجا می‌گویند علیرغم اینکه هواپیمای کره جنوبی 500 کیلومتر در خاک شوروی بوده و به آن هم اخطار داده‌ شده -براساس اطلاعات جعبه سیاه هواپیما- و شوروی پس از اخطار به آن حمله کرده است، با این حال شوروی سابق مقصر شناخته شد.

مورد دیگر اینکه آمریکایی‌ها تلاش کردند که از کنار این رفتار خیلی عادی بگذرند و آن را اشتباه جلوه بدهند. واکنش آمریکایی‌ها در مورد این عمل به چند صورت بود. اول آمدند و گفتند که به نظر رسیده که دو جنگنده f14 ایرانی حمله کرده و ناو وینسنس از خودش دفاع کرده. این اولین واکنش کاخ سفید بود. گزارش‌هایی هم منتشر کردند که ناو وینسنس در آب‌های بین‌المللی بوده و چند کشتی تجاری در آن منطقه از جمله نفتکش سویل و ... - مشخصات و اطلاعات فنی ذکر کردند- مورد هدف قایق‌های توپدار سپاه قرار گرفته و ناو وینسنس در حالت رزمی و در حال دفاع از خودش بوده و در همان حال متوجه هواپیماهای جنگی می‌شود که در حال کاهش ارتفاع و حمله به آن بوده که ناو از خودش دفاع کرده است.

واکنش بعدی آمریکایی‌ها این بود که می‌گفتند ما به اشتباه فکر کردیم که آن هواپیمای f14 بوده. چرا؟ چون ایرباس ایرانی از دالان هوایی خودش خارج شده و به اعلام خطر ما پاسخ نداده، لذا مجبور بودیم که آن را مورد اصابت موشک قرار دهیم. دوباره این موضع عوض میشه، چون خود سنای آمریکا و خبرنگاران آمریکایی علاقمند می‌شوند که واقعیت را بداند. و این ماجرا جلو می‌آید تا اینکه در نهایت این موضوع در کمیسیون تحقیق سنا مطرح می‌شودو اعلام می‌کنند که اولاً هواپیمای ایرانی در 9 مایلی جزیره هنگام بوده و این را تصریح می‌کنند. در ثانی ناو وینسس هم در آبهای ایران بوده.

* فارس: یعنی تجاوز به مرزهای آبی ایران کرده؟

* کوشکی: تجاوز نه. چون مرز بندی آب‌ها به چند صورت است. ما یک حریم دریایی داریم که 3 مایلی است که حدود 6 کیلومتر است، بعد می‌شود 9 مایلی و 12 مایلی و ... . این تقسیم ‌بندی است. حوزه 9 مایلی در خلیج فارس، در واقع جزو ایران حساب نمی‌شود اما هر شناوری برای ورود به این حوزه باید با نیروی دریایی و یا دولت جمهوری اسلامی هماهنگی کند.

بعد هم گفتند هواپیما در دالان مورد نظر خود بوده، در حال اوج گرفتن بوده، هواپیما در فضای ایران بوده، ناو در داخل حریم ایران بود و اعلائمی که از هواپیما به ناو رسیده کاملا مشخص است. چون همه هواپیماها سیستمی دارند که سیگنال می‌فرستند که من جنگی هستم یا نه. خودشان اعلام کردند که ناو وینسنس ثبت کرده که این سیگنالی که از ایرباس آمده، به اصطلاح سیگنال کد 3 بوده است. کد 3، یعنی اینکه من یک هواپیمای مسافربری هستم و جنگی نیستم.

این آخرین گزارشات مجلس سنای آمریکاست که در هفته نامه نیوزویک در تاریخ 13 جولای 1992 منتشر شده است. که آخرین کمیته‌ای که به سنا گزارش داده این موارد را ثبت کرده است.

وقتی که خود دولت آمریکا پذیرفته که هواپیما در فضای ایران بوده است و کشتی در آب‌های ایران بوده و هواپیمای در داخل دالان تجاری و اوج گرفتن بوده است و سیگنال غیر نظامی بودنش را برای ناو فرستاده و حتی آن را ثبت کرده‌اند، در این حالت حمله یک «حمله خصمانه» تلقی می‌شود. این کل صورت مسئله است.

حالا اگر همین مستندات که در آمریکا منتشر شده را در کنار هم بگذارید، نتیجه خواهید گرفت که این رفتار نتیجه یک حرکت خصمانه است، نه یک حرکت اشتباه.

من یک مثالی در مورد حرکت اشتباه بگویم. مقطعی در سال 2003 که آمریکا به عراق حمله کرد، دو بار موشک‌های آمریکایی به اروندکنار اصابت کرد. خب واکنش ایران این بود که از آمریکا خواست دقت بیشتری برای پرتاب موشک‌های خود به خرج دهد. حتی در یکی از این حملات یک پسر 12 ساله کشته شد. ایران این دو موشک را خطا حساب کرد نه حمله خصمانه.

چون نیت خصمانه‌ای را نتوانستیم اثبات کنیم که آمریکا در پشت این حرکتش داشته است. این منطقه نزدیک فاو عراق بوده است. موشکی شلیک شده و به جای اینکه به آن طرف رودخانه اصابت کند به این سمت برخورد کرده است.

اما وقتی شرایط موجود در مورد حمله به ایرباس ایرانی را محاسبه می‌کنیم، یعنی ورود آمریکا و آن اطلاعاتی که به آن اشاره شد را کنار یکدیگر بگذاریم آن رفتار خصمانه را ثابت می‌کند. اگر این کارها، رفتار خصمانه نباشند آن موقع باید در اموربین‌الملل و روابط بین‌الملل تعریف جدیدی را برای رفتار خصمانه را ارائه کنیم.* زیباکلام: من می‌خواهم در ابتدا از آقای کوشکی این سوال را بپرسم که هدف آمریکا از این رفتار خصمانه چه بوده؟ چون ایشان گفتند این عمل خصمانه و از روی عمد صورت گرفته و قاعدتا باید یک هدفی را برای این رفتار دنبال می‌کردند. اگر می‌شود به این هدف اشاره بکنید.*کوشکی: من برمی‌گردم به همان بحث ابتدایی خودم که مسئولیت ناشی از رفتار. من صحبتم را با این مثال ادامه می‌دهم که فرض کنید فردی با خودش یک وسیله‌ای که عادتا هم کشنده است را حمل می‌کند مثل یک گاز شیمیایی کشنده که هیچ مصرف دیگری جز کشتن ندارد را در حالت آماده انفجار با خودش به داخل متروی تهران می‌برد. این وسط هم گاز به روی زمین می‌افتد و منفجر می‌شود و تعداد زیادی از شهروندان کشته می‌شوند. این فردی که حامل این گاز بود ادعا می‌کند که این گاز در جیب من بوده و شخص دیگری که به من تنه زده باعث زمین خوردن این بمب حامل گاز و انفجار آن شده است. من که با کسی مشکلی نداشتم و نمی‌خواستم کسی را بکشم.

از او می‌پرسیم: شما یک گاز کشنده مثل گاز سارین که فقط برای کشتن آدم‌ها استفاده می‌شود و حشره کش نیست. این گاز را در یک شیشه شکننده، در جیب شلوارت گذاشتی و داخل متروی تهران رفتی، این کار خودش خصمانه است و فرق می‌کند با یک راننده‌ای که از خیابان در حال عبور است و به دلیل تاریکی یک نفر را زیر می‌گیرد، این قتل غیر عمد حساب می‌شود. اما وقتی می‌گوییم کسی کاری را انجام می‌دهد که نوعا کشنده است و در واقع منجر می‌شود به ضرر و زیان جانی و مالی انجام میده، این خصمانه تلقی می‌شود. این که نیت آمریکا چی بوده؟ آمریکایی‌ها باید خودشان پاسخگو باشند. ما که در مقام تحلیل ذهنیت فرمانده ناوگان پنجم بحرین و یا ناخدا راجرز و یا فرمانده نیروی دریایی آمریکا و ... نیستیم. هیچ کس نمی‌تواند ذهن آنها را تحلیل کند. اما می‌گوییم آنها کاری را انجام دادند که با آن خصوصیات، رفتار خصمانه حساب می‌شود، نه یک اشتباه. چون اشتباه تعریفش مشخص است و رفتار خصمانه هم تعریفش مشخص است.*زیبا کلام: من علت اینکه از دکتر کوشکی خواستم که نیت آمریکایی‌ها از این کار رو هم بگویند، و ایشان هم استنکاف کردند و طفره رفتند و گفتند که من نیت آمریکایی‌ها را نمی‌دانم. اما من نیت آمریکایی‌ها را می‌گوییم. در حقیقت به روایت ایرانی‌ها، نیت آمریکایی‌ها را بازگو می‌کنم. این داستان 25 سال پیش اتفاق افتاد. ظرف این 25 سال ما آنچه که گفتیم جدا از مطالب فنی که آقای کوشکی گفتند. اصل بحث این است که آمریکایی‌ها تعمدا هواپیمای ایرانی را با موشک زدند. بنابراین این سوال مطرح می‌شود که همان را از دکتر کوشکی پرسیدم و ایشان کاملا جواب ندادند که چه دلیلی داشت تا آمریکایی‌ها ایرباس ایرانی را بزنند؟ چون همه مقدماتی که دکتر کوشکی در کنار هم چیدن به اینجا می‌رسد که رفتار آمریکایی‌ها خیلی معصومانه و اشتباه نبود.

این گونه نبوده که آمریکایی‌ها نمی‌دانستند که دارند چه کار می‌کنند. چرا اتفاقا آمریکایی‌ها می‌دانستند که دارند چه کاری می‌کنند. پاسخی که داده شده این است که آمریکایی‌ها، ایرباس ما را آگاهانه زدند. می‌دانستند که این هواپیما، ایرباس است و مسافربری است. اما آن را با موشک زدند. چرا زدند؟ برای اینکه روحیه ما را تضعیف و خورد بکنند. منظور از ما یعنی ایران، حکومت و مردم ایران، شورای عالی دفاع و ... تا ما را به جایی ببرند که تسلیم بشویم برای پذیرش قطعنامه 598. یعنی آمریکایی‌ها به ما گفتند که جمهوری اسلامی ایران، این کار تازه اولش است و اگر 598 را نپذیری از این گونه کارها زیاد بر سرت می‌آوریم. و ما حتی از زدن هواپیمای مسافربری با 290 نفر سرنشین هم ابا نداریم و بنابراین مثل یک بچه آدم بیایی و پشت میز مذاکره بنشیند و 598 قبول کنید و گرنه از این موارد خیلی بیشتر خواهد بود. این خیلی خلاصه شده و شست و رفته شده رویکرد ما هست در این 25 سال گذشته.

آنچه که بنده می‌خواهم بگویم این است که اصلا و ابدا و مطلقا این گونه نبود.

زدن آن ایرباس هیچ ربطی به این که ما 598 را بپذیریم یا نه نداشت. این نکته اول. این واقعه کاملا تصادفی بود و با نقشه و آگاهی قبلی نبود و باز برخلاف آنچه که ما در ایران مطرح می‌کنیم و من معتقدم که به دروغ هم مطرح کردیم که به فرمانده ناو وینسنس آقای راجرز برای این کارش مدال داده شده.

اجازه بدهید من از همین جمله آخر شروع بکنم. نسبت به آقای دکتر کوشکی که ارادت دارم، ایشان استاد دانشگاه هستند. خود من هم به هر حال یک درسی می‌دهیم. به هر حال هر دوی ما دانشگاهی هستیم. یعنی هیچ کدام از افراد این جلسه سابقه و اطلاعات نظامی نداریم.

فرض بگیرید ما به خانه یکی از دوستانمان دعوت شده‌ایم. بعد می‌بینیم که یک تابلو و عکس از یک فرد نظامی بر روی دیوار خانه نصب شده است و یک حمایل یا مدال هم به آن آویزان است. از دوست میزبانمان می پرسیم که این آقا در تصویر چه کسی است؟ او هم می‌گوید: این پدربزرگ یا برادر و یا پدرم هست. بعد از او می‌پرسیم که این مدالی که به او آویزان است، چیست؟ او به ما می‌گوید که این مدال را صاحب عکس در جنگ واترلو یا جنگ جهانی اول و یا دوم و ... کسب کرده. ما می‌گوییم خب چقدر عالی، بزرگترین مدال افتخار مثلا ایران و یا هر کشور دیگر به او داده شده است. بعد به او می‌گوییم که این پدر شما و یا برادر شما چقدر آدم با شهامتی بوده که توانسته این مدال را بگیرد.

مجدد از او می‌پرسیم که او برای چه کاری این مدال را دریافت کرده است؟ میزبان به ما می‌گوید: صاحب مدال فرمانده یکی از پیشرفته‌ترین ناوهای نیروهای دریایی آمریکا بود و خب ما گوش‌هایمان را تیز می‌کنیم که بدانیم مثلا او شش ناو دشمن را به عقر دریا فرستاده و یا 20 هواپیمای دشمن را زده است و ...

میزبان رنگ صورتش عوض می‌شود و می‌گوید که صاحب مدال، این را به دلیل زدن هواپیمای مسافربری گرفته است.

آقایان؛ چه در جمهور اسلامی ایران و یا در هر کشوری در دنیا زدن هواپیمای مسافربری برای ناو وینسنس که آن موقع پیشرفته‌ترین جنگ افزار آمریکا بود به لحاظ داشتن رادارهای پیشرفته و ... خیلی افتخار ندارد که به فرمانده آن یک مدال بدهند.* کوشکی: اگر میشه در این زمینه مستندات خود را هم بگویید.

* زیبا کلام: مستند این است که ما 25 سال است می‌گوییم به فرمانده ناو مدال دادند.

* کوشکی: شما می‌گویید که این ادعا درست نیست.*زیبا کلام: من نه می‌گوییم این کار غلط بوده و نه می‌گویم درست بوده. من هیچ چیز نمی‌گویم.*کوشکی: شما می‌گویید که این مدال داده شده به راجرز برای زدن هواپیما نبوده.*زیبا کلام: من می‌گویم 25 است که می‌گوییم به فرمانده ناو وینسنس مدال دادند. من می‌گوییم کاری نداریم که او آمریکایی، ترک، عرب، افغانی و ... است. ما می‌گوییم مدال را برای چی به او دادند؟ پاسخ این است که مدال را به این فرمانده شجاع و لایق دادند چرا که یک هواپیمای مسافربری را با موشک زده است.

بنده می‌خواهم بگویم که هیچ فرد نظامی در هیچ نظام و کشوری برای مدالی که به خاطر زدن هواپیمای مسافربری باشد افتخار نمی‌کند. حتی آمریکایی‌های وحشی، حتی آمریکایی‌های دزد و نفهم، حتی آمریکایی‌های عقب افتاده، حتی آن آمریکایی‌ها هم خیلی افتخار نمی‌کنند. یعنی اصلاً مسخره است.* کوشکی: آقای دکتر شما برای حرف‌هایتان هیچ سند نمی‌آورید.* زیبا کلام: من هیچ سندی ندارم و بر اساس دو دوتا چهارتا می‌گویم. من می‌گویم در کجای دنیا به کسی که هواپیمای مسافربری را زده مدال می‌دهند. بنده می‌گویم در آمریکا هم این گونه نیست.*کوشکی: می‌خواهید بنده برای شما سند بیاورم که آمریکا این گونه هستند.* زیبا کلام: ایراد نداره شما سند بیاورید که در آمریکا برای این گونه کارها مدال شجاعت می‌دهند. این حرف‌ مسخره است که فرمانده یک ناو آمریکایی مدال شجاعت دادند برای اینکه او یک هواپیمای مسافربری را با موشک زده است. هم گونه که ما می‌خندیم و می‌گوییم که یعنی چی؟ در آمریکا هم این گونه است. در میان اسکی‌موها هم این گونه است و هم خلق خدا این گونه است.

* کوشکی: اینکه شما می‌گویید مدال نمی‌دهند. من می‌خواهم دو نمونه بگویم آدرس مجله نیوزویک را می‌دهم که در آن نوشته شده، به کسانی که در ناو وینسنس بودند روبان عملیات رزمی اهدا می‌شود و به فرمانده ناو به دلیل رشادت و حفظ آرامش و اعتماد به نفس مدال تمجید خدمت نیروی دریایی داده شد. آدرس صحبت من، مجله نیوزویک 13 جولای 1992.

حالا ممکن است بگویید که آقا اصلاً چنین نیوزویکی چاپ نشده. ممکن است بگویید که مثلاً نیوزویک را سپاه چاپ کرده است. می‌شود رفت و مجله را دید. من دارم یک شماره می‌دهم که فلان مجله آمریکایی این مطالب را چاپ کرده است.

شما می‌گویید که هیچ ملتی این کار را نخواهد کرد. من می‌گویم آمریکایی‌ها این کار انجام داده‌اند. یک بار در همین جا انجام شد، یک بار دیگر هم انجام دادند که نشان می‌دهد آمریکایی‌ها در این گونه کارها متخصص هستند. شما آدم خیلی خوبی هستید و فکر می‌کنید که اگر فرمانده آن ناو بودید این کار را نمی‌کردید اما خب آنها دکتر زیبا کلام نیستند که آدم شریفی باشند. به آن خلبانی که بمب «مرد چاق» را در ناکازاکی انداخت، مدال دادند یا ندادند؟

اگر می‌گویید ندادند که یک جهانی نمی‌دادند و فقط زیبا کلام می‌داند، اگر می‌گویید دادند که من می‌گویم همان کسی که در شهر ناکازاکی ژاپن بمب می‌اندازد و صد هزار نفر را می‌کشد و به او مدال می‌دهند، با همان منطق به فرمانده ناو وینسنس در این تاریخ و با این جزئیات علاوه بر اینکه به او مدال می‌دهند، بلکه به تمام خدمه ناو روبان رزمی می‌دهند. یعنی به عنوان رزمنده آنها را به رسمیت می‌شناسند. اصلاً دلیل اولی که من می‌خواهم بگویم که آمریکایی‌ها در این ماجرا تعمد داشتند این است که اگر کسی کار اشتباهی انجام دهد و شرمنده باشد به قول شما سرخ و سفید بشود، این آدم چه کار می‌کند؟ این آدم می‌گوید که آقا ما اشتباه کردیم ولی مدال دادن آن هم نه تنها به فرمانده ناو بلکه به تمامی خدمه ناو وینسنس و آن هم به استناد مطلب نیوزویک، این یعنی اینکه یک اتفاقی افتاده.

اگر آقای زیبا کلام معتقد هستند که این مطلب را ما جعل کردیم خب نسخه اصلی این مطلب در کتابخانه کنگره هم موجود است. ببینند که این مطلب را خبرگزاری فارس که آن زمان تأسیس نشده نوشته است و یا من نوشته‌ام و یا پولی داده شده به نویسنده مطلب و یا طرف را خریدیم.

در مورد مدال که آقای زیبا کلام دلیل مستند نیاوردند، تنها ایشان می‌گویند که این دلیل این کار و حرف مسخره است. اتفاقاً من می‌گویم آمریکایی‌ها استاد کارهای مسخره هستند. اولین بار نیست که کار مسخره کرده‌اند و آخرین بارشان هم نخواهد بود.

بحث بعدی اینکه آقای زیباکلام می‌گویند که این کار دروغ بوده. خب برای اثبات دروغ گفتن هم باید ایشان سند بیاورند. اینکه ما بیاییم و 25 صفت منفی را در کنار هم برای آمریکا ردیف کنیم که خیلی از مردم آمریکا این صفت‌ها را ندارند و بعضاً آدم‌های شریف و خوبی دارند این سند نمی‌شود.

از آقای دکتر زیبا کلام به عنوان یک همکار، یک استاد و بزرگ‌تر از بنده توقع دارم که برای تک‌تک ادعاهای خود کد و سند بیاورند. ایشان کار تاریخی انجام داده‌اند، صاحب‌نظر و صاحب تألیف هستند و بهتر از من مفهوم کد و رفرنس و ارجاع را می‌دانند. اینجا این کار را نمی‌کنند چون چیزی در دست ندارند. چون اگر داشتند حتماً ارائه می‌دادند.
khorshidha آفلاين است   پاسخ با نقل قول
2 نفر نوشته را پسندیده اند
پاسخ

برچسب ها
لیست, امریکا, جنایات

ابزارهاي موضوع
نحوه نمايش

قوانين ارسال
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is فعال
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
كدهاي HTML غير فعال است
Trackbacks are غير فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


ساعت جاري 05:09 AM با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.